Znany rosyjski YouTuber zdradził, że stracił 80% dochodów

Znany rosyjski YouTuber zdradził, że stracił 80% dochodów

Yan Lapotkov poinformował, że w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję stracił około 80 procent przychodów pochodzących ze swojej internetowej działalności. Nie pomogło przejście na inne platformy.


Rosja nie ma obecnie dostępu do wielu usług - w tym Facebooka czy Instagrama. Dodatkowo wyłączone zostały niemalże wszystkie opcje zarobku na YouTube. Lokalni influencerzy mają więc związane ręce i nie do końca wiedzą skąd mają brać pieniądze.

Jednym z nich jest Yan Lapotkov, który prowadzi kanał pod nazwą ТОПЛЕС. Przez lata swojej internetowej działalności zgromadził około 5,4 miliona subskrybentów oraz dziesięcioosobowy zespół pracowników - pomaga mu on w zarządzaniu całym "biznesem". Ponadto twórca może pochwalić się setkami tysięcy obserwujących na Instagramie.Wszystko to jednak przestało mieć większe znaczenie w momencie inwazji Rosji na Ukrainę. Sankcje nałożone na federację spowodowały, że wielu tamtejszych influencerów straciło większość swoich dochodów. Yan do tej pory zarabiał około 3,4 miliona rubli, czyli 240 tysięcy złotych miesięcznie. Wyniki te spadły teraz o 80 procent, co przekłada się na trudność w m.in. wypłatach dla pracowników.

Oczywiście mężczyzna próbował przenieść się z YouTube na m.in. VKontakte oraz Telegram, lecz nie jest to takie proste. Jak sam stwierdził, jest to porównywalne z budowaniem społeczności na nowo. Mało kto chce bowiem przechodzić na zupełnie nową platformę, by obserwować jednego twórcę. Problem rodzi się także w kwestii monetyzacji treści - ta nie jest zbyt rozwinięta na wyżej wspomnianych usługach.

Twórca ponadto poprosił chętne osoby o datki w postaci kryptowalut, które mają pomóc mu przetrwać ten trudny okres. Warto tu zaznaczyć, że sytuacja dotknęła praktycznie wszystkich rosyjskich influencerów i osób działających w internetowej branży rozrywkowej. Trudno też sądzić, że ten stan rzeczy szybko ulegnie zmianie.

 

Oglądaliście Yana Lapotkova? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.