Zmiana w systemie spotkań na IEM Katowice 2019!

Zmiana w systemie spotkań na IEM Katowice 2019!

Kolejne zmiany szykują się w związku z organizowanym Majorze na IEM Katowice. Już wiemy czego będą dotyczyły!


Major CS:GO w Katowicach będzie składał z trzech etapów: Challengers Stage, Legends Stage i the Champions Stage. W etapie Challengers udział weźmie szesnaście zespołów:

  • 10 drużyn z Minorów regionalnych – 2 najlepsze formacje z Ameryk, Europy, WNP i Azji oraz 2 najlepsze składy z walczących o 3 miejsca w Minorach

  • 6 drużyn, które zajęły miejsca od 9-14 podczas FaceIT London Major
Do kolejnego etapu przejdzie tylko 8 drużyn, które dołączą do zespołów z miejsc 1-8 poprzedniego Majora. Oba te etapy będą rozegrane w rozbudowanym systemie szwajcarskim.

Wszystkie drużyny muszą ocenić pozostałe. Sprawiedliwy jest na pewno fakt, że jeśli pojawią się noty zaniżające umiejętności, a tym samym krzywdzące przeciwników, to nie będą one brane pod uwagę. W następnej kolejności każdemu zespołowi przyznaje się punktację ELO, która będzie zgodna z pozycją w poprzednim kroku. Po każdym spotkaniu punktacja ta ma być aktualizowana. Wygrana z danym zespołem oznacza przejęcie jego punktów i tym samym przesunięcie się wyżej w rankingu.

Stosowany wcześniej system mógł być niesprawiedliwy z uwagi na dobieranie jako przeciwników drużyn różniących się pod względem poziomu gry. Nowe usprawnienia mają pomóc w uniknięciu takich niefortunnych sytuacji.Ponadto wszystkie mecze eliminacyjne, oraz te pozwalające na awans, będą rozgrywane w formacie "best of 3". Jest to idealne rozwiązanie pozwalające sprawdzić pretendów, ale też mistrzów, zanim uda im się wejść do ostatniego etapu. Z 33 spotkań, omawiany system będzie zawierał trzynaście meczów BO3. Jest to liczba o 10 większa niż podczas London Major. Warto zaznaczyć również, że kolejnym uproszczeniem będzie równoległa transmisja rozgrywek Challengers i Legends. Wciąż czekamy natomiast na informacje na temat etapu Champions!

Podsumowując zmiany, nie można jeszcze wygłosić na ich temat ostatecznego zdania, bo jak wiadomo – wszystko wyjdzie w praniu. Jednakże sam fakt próby zażegnania niepotrzebnych konfliktów i usprawnienia turniejowych meczów powinien być doceniony. Głosy internautów w tej sprawie są jednoznaczne – liczą na powodzenie wprowadzonych modyfikacji. A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Angelika Kaluga

Studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, która uwielbia życie w Internecie i tak samo uwielbia o nim pisać. Po godzinach początkująca wokalistka.