Tyle filmów i kanałów zbanował YouTube w ostatnich miesiącach

Tyle filmów i kanałów zbanował YouTube w ostatnich miesiącach

W ostatnich dniach YouTube opublikował kolejny raport, z którego możemy dowiedzieć się, ile kanałów oraz filmów zostało zbanowanych w ostatnich miesiącach za naruszenie zasad portalu oraz spam. Wyniki są bardzo ciekawe!


Od początku lipca do końca września bieżącego roku, serwis usunął ok. 7,8 miliona filmów, blisko 1,7 miliona kanałów oraz ponad 224 miliony komentarzy. YouTube oświadczył, że osiągnięcie takiego wyniku było możliwe dzięki algorytmom, które według portalu z miesiąca na miesiąc działają coraz lepiej. Spory wkład w ich rozwój ma jednak czynnik ludzki, na który postawił portal po zeszłorocznej aferze reklamowej, zatrudniając wtedy tysiące pracowników, których zadaniem jest ręczne filtrowanie treści oznaczonych przez algorytm jako nieodpowiednie.YouTube w swoim raporcie chwali się szczegółowymi danymi dotyczącymi działania algorytmów. Ponad 81 procent treści, zostało usuniętych właśnie przez nie. Ciekawy jest także fakt, że jedynie 10% treści stanowiły materiały naruszające regulamin, za całą resztę odpowiedzialny był spam. Jeszcze bardziej interesujące wydają się wynik treści ekstremistycznych, które usunął portal. Te wynosiły 0,4%, a warto wspomnieć, że to głównie one przyczyniły się do odwrócenia się reklamodawców od YouTube w 2017 roku.

Powyższy raport świadczy o tym, że najpopularniejszy serwis wideo na świecie, ciągle stara się ulepszać systemy, które mogą być nieodpowiednie. Spory nacisk znanych koncernów, a także Unii Europejskiej na szczegółowe przyglądanie się podejrzanym treściom - szczególnie tym o charakterze ekstremistycznym i politycznym, jak widać sporo w tej kwestii zmienia, ale przed YouTube na pewno jeszcze sporo pracy. Jak będzie wyglądał kolejny tego typu raport? Sami jesteśmy tego ciekawi, a o wszystkim poinformujemy was na naszej stronie.

Źródło: transparencyreport.google.com

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. YouTube ogląda od 2009 roku. Interesuje się tematyką wideo w Internecie. Przy okazji publikacji wpisów, zajmuje się grafiką komputerową.