Ile zarabiają polscy YouTuberzy? Raport APYnews [INFOGRAFIKA]

Ile zarabiają polscy YouTuberzy? Raport APYnews [INFOGRAFIKA]

Na temat zarobków YouTuberów powstało już wiele mitów, żartów i legend. Nie wiadomo, które z nich mówią prawdę, co jednak nie dziwi, biorąc pod uwagę to, że zarobki na YouTubie to kwestia bardzo skomplikowana i indywidualna. Aby zbadać tak złożoną kwestię zebraliśmy wiele informacji prosto od YouTuberów. Pytanie "Ile zarabiają YouTuberzy?" jest podobnie szerokim pytaniem, co "Ile wody jest w oceanie?", jednak my dzięki zebranym danym zawęziliśmy je do "Ile wody jest w jeziorze?".


Aby móc sprawiedliwie odpowiedzieć na pytanie "Ile zarabiają YouTuberzy?" przebadaliśmy dokładnie 104 Twórców YouTube, którzy reprezentują różne typy kanałów i różne treści video. Po samodzielnym kontakcie z twórcami, uzyskaliśmy 80 odpowiedzi. Pozostałe 24 odpowiedzi przekazała nam sieć partnerska GetHero. Na podstawie zebranych informacji sporządziliśmy specjalny raport, w którym dowiecie się m.in.: jakie są źródła dochodu YouTuberów, czy pracują oni także za darmo, lub jaki jest średni zarobek twórcy YouTube.


Warto nadmienić, że poniższa infografika skupia się przede wszystkim na współpracy influencerów z różnymi markami. Przedstawione zarobki to efekt lokowań produktów i kampanii marketingowych, w których biorą udział YouTuberzy. Sam przychód z filmów i AdSense odgrywają tutaj drugorzędną rolę – zarobki influencerów często różnią się od zarobków twórców, którzy zyski czerpią z samych filmów i wyświetleń. Infografika:Powyższe badanie zostało przeprowadzone telefonicznie oraz w drodze e-mail bezpośrednio z twórcami YouTube. Grupa YouTuberów została wybrana na zasadzie różnorodności w przedziale posiadanych subskrypcji – raport uwzględnia zarówno mniejsze, jak i większe kanały. Jego powtórzenie planujemy na przyszły rok.


O naszym raporcie pisze m.in.: Puls Biznesu, Gazeta Wyborcza, Wirtualne Media, Nowy Marketing, SpidersWeb, Business Insider, Wirtualna Polska, Brief.


Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.