Youtuberzy zamieszani w aferę hazardową w świecie CS:GO!

Youtuberzy zamieszani w aferę hazardową w świecie CS:GO!

Nikogo chyba nie trzeba uświadamiać czym jest Counter Strike:Global Offensive. W ostatnich latach hit od Valve zdobył niezwykłą popularność na polskiej, a także światowej scenie YouTube. Wiąże się to z pewnymi sukcesami twórców, którzy zajmują się tą produkcję, lecz również ze skandalami, które niestety co raz częściej mają miejsce.


Ostatnia część cyklu Counter Strike miała swoją premierę w 2012 r. i nie ma co ukrywać, że gra od momentu premiery nie grzeszyła popularnością, jak to ma miejsce dzisiaj. Wszystko zmieniło się po sierpniowej aktualizacji 2013 "The Arms Deal Update", która wprowadzała między innymi skórki do broni o realnej wartości pieniężnej. Od tamtego momentu CS:GO stał się produkcją bardzo popularną, którą zna niemal każdy. Konsekwencją tych zmian była zmiana postrzegania przez graczy całego cyklu. Zawzięci fani klasycznego CS'a 1.6 nie chcieli tych nowości zasypując Valve argumentami, że zniszczył wizerunek swojej marki, dla innych był to jednak krok w dobrą stronę. Nie zmienia to faktu, że od tamtego momentu CS:GO stał się maszynką do zarabiania. Zarówno dla twórców, jak i graczy, którzy zaczęli tworzyć specjalne portale hazardowe poświęcone tzw. skinom.
skinycsgo Skórki do broni w CS:GO osiągają często wartości sięgające kilkanaście tysięcy dolarów.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie czujność niewielkiego twórcy na YouTube o pseudonimie HonorTheCall, który zainteresował się stroną CSGO Lotto. Nagrał on materiał, w którym opowiada o tym, że właścicielami serwisu jest dwójka youtuberów - TmarTn2 (prawie 2 miliony subskrypcji) i ProSyndicate (prawie 10 milionów subskrypcji) oraz streamer - JoshOG. Wykazali się oni niezwykłą hipokryzją kręcąc wcześniej filmy, w których wygrywają skórki o bardzo dużej wartości z ogromną łatwością i ciesząc się ze swojego "sukcesu". Zaraz po opublikowaniu klipu Honora, TmarTn2 nagrał zapewnienia, w których zaprzeczał jakoby miał jakiekolwiek powiązania z Lotto. Jednak gdy historia w szybkim tempie rozpoczęła się rozpowszechniać - z jego kanału zniknęły wszelkie materiały. Valve zareagował blokując linki do tego serwisu.
Oczywiście gdy wszyscy mieli pewność, że serwis hazardowy był własnością youtuberów, zaczęli się tłumaczyć. TmarTn2 oznajmił, że w momencie, kiedy nagrywał filmy Lotto nie było jeszcze jego własnością. Ta wypowiedź również była kłamstwem. ProSyndicate natomiast napisał przeprosiny do swoich widzów zapewniając ich przy tym, że jego portal nigdy nikogo nie okradł. Warto zaznaczyć, że twórcy takich stron mają wgląd do wszystkich statystyk, współczynników wygranych. Krótko mówiąc,- założyciele serwisów hazardowych mają nieograniczony dostęp do tego, kto wygra. Nie można więc wierzyć do końca jego oświadczeniom.


Samo Valve zostało niedawno pozwane pod zarzutem tworzenia sieciowego rynku gier hazardowych. Biorąc pod lupę wszystkie ostatnie wydarzenia, nie możemy być pewni co do przyszłości sieciowych kasyn, w których rozgrywają się loterie na naprawdę duże sumy. Co jak co, ale takie przedsięwzięcia nie są za bardzo kontrolowane, co daje ich twórców ogromne pole do manewru, układów oraz manipulacji.


Bierzecie udział w takich loteriach? Co sądzicie o tej sprawie? Piszcie!


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.