YouTuberzy warci polecenia – Bez Planu

YouTuberzy warci polecenia – Bez Planu

Jest to już szósty artykuł z serii "YouTuberzy warci polecenia". W ostatnim wpisie polecaliśmy kanał "Słyszę Głosy", na którym znajdziemy wiele ciekawych wywiadów z osobami dubbingującymi polskie filmy. Dzisiaj skupimy się na kanale "Bez Planu". Jeżeli interesuje was podróżowanie i poznawanie bardziej egzotycznych części świata, filmy tego YouTubera z pewnością przypadną wam do gustu.


Kanał powstał z połączenia pasji podróżowania z chęcią dzielenia się swoimi przeżyciami z innymi. Jak stwierdził YouTuber, podróże pozwalają mu oderwać się od rzeczywistości i odpocząć od pracy. Pierwszy film na kanale przedstawia podróż prowadzącego - Bartka, wraz z przyjaciółką Ulą po Filipinach. Jest to pierwszy z 36 odcinków serii ze zwiedzania Azji. Film zgromadził bardzo dużo wyświetleń, a widzowie od razu pokochali parę występujących twórców. Duet zwiedził w dość krótkim czasie wiele ciekawych miejsc, takich jak: Kambodża, Wietnam, Laos czy Tajlandia. Relację z wszystkich tych zakątków świata można znaleźć właśnie na kanale "Bez Planu".

Jednym z częściej pojawiających się pytań do YouTubera jest, skąd bierze pieniądze na wszystkie wyprawy i czy jego podróże nie kolidują z pracą. Wszystkie wątpliwości zostały rozwiane wraz z odcinkiem Q&A. Bartek zdradził, że zajmuje się sprzedażą przez internet, więc może sobie pozwolić na pracę na odległość. Z odwiedzanych miejsc przez telefon zarządza swoją firmą. To właśnie z tej działalności gromadzi pieniądze na tak liczne i długie wyprawy, które jak wiadomo, zwykle są dość kosztowne.

Stali widzowie kanału, szczególnie upodobali sobie odcinki z Wenezueli, w której to obecnie panuje nieciekawa sytuacja społeczna i ekonomiczna wynikająca z hiperinflancji. Twórca w ciekawy sposób przedstawia ciekawostki dotyczące życia codziennego w kraju, które dla wielu wydają się wręcz niemożliwe. Tak jak fakt, że pełen bak paliwa w przeliczeniu na polskie złote, kosztuje  tam 0,06 grosza, podczas gdy część tamtejszego społeczeństwa ma problem, by w ogóle wyżyć.W filmach tego twórcy często można zobaczyć wiele pięknych ujęć oraz dowiedzieć się nieco o kulturze, jedzeniu, czy zwyczajach, jakie panują w poszczególnych miejscach. Bardzo dużo YouTuber zawdzięcza swojej dziewczynie, która pochodzi właśnie z Wenezueli. Pomaga mu ona w przedstawianiu ciekawych miejsc, doskonale orientuje się w terenie i towarzyszy we wszystkich podróżach. Jak stwierdził Bartek, bez pomocy miejscowych, odwiedzanie Wenezueli nie jest proste i może być niebezpieczne.

Na obecną chwilę kanał śledzi ponad 115 tysięcy osób. Średnia ilość wyświetleń pod ostatnimi filmami jest jednak znacznie większa. Niestety nie przekłada się ona za bardzo na ilość łapek w górę. Zwykle pod ostatnimi filmami jest ich pomiędzy 5 a 10 tysięcy. Jednak to, jak bardzo filmy podobają się widzom, lepiej obrazuje mała ilość łapek w dół, których liczba bardzo rzadko przekracza 100. Na tak dobrą opinię składa się wiele elementów, między innymi oryginalna tematyka, bardzo egzotyczne zakątki świata przedstawiane na filmach, wspaniałe ujęcia, czy przyjemny do oglądania sposób montażu. Widać, że YouTuber wkłada w pracę przy kanale bardzo dużo czasu, co obfituje dobrymi wynikami, jednak biorąc pod uwagę jakość kanału, ilość subskrybentów powinna być znacznie większa.

 Poza kanałem na YouTube twórcę można śledzić również poprzez fanpage na Facebooku, gdzie zawsze pojawiają się informacje o nowych filmach oraz dodatkowe ciekawe wpisy. Co więcej, Bartek prowadzi również konto na Instagramie, gdzie publikuje zdjęcia i krótkie filmy z podróży. W tym serwisie śledzić można także znaną z wyprawy do Azji Ulę. Aby odwiedzić jej profil, wystarczy kliknąć tutaj. Instagramem posiada ona także swojego bloga, na którym opisuje swoje doświadczenia związane z podróżowaniem, ale nie tylko. Tak wielka gama możliwości zapewnia, że zapoznając się z kanałem "Bez Planu" nie będziemy się nudzić. Postanowiliśmy zadać autorowi kanału kilka pytań dotyczących jego działalności, jak również wycieczek. Niestety, aktualnie przebywa on na kolejnej wyprawie, więc z racji braku wolnego czasu odpowiedzi są krótkie, lecz konkretne. Wywiad możecie przeczytać tutaj:

APYnews: Skąd decyzja, by na podróż wziąć ze sobą kamerę, a nagrania wrzucić na YouTube?

Bez Planu: Wiedziałem, że ruszamy z Ulą w podróż po Azji, która może być ciekawa. Miałem za sobą już jeden odcinek Ucieczki Do Raju zrobiony dla Damiana, więc wiedziałem, że coś dam radę skleić. Wiedziałem, że chcę to opublikować, ale nie liczyłem na taki rozwój kanału.

Za którym z odwiedzonych miejsc tęsknisz najbardziej? Chodzi o jego klimat, spotkanych ludzi, czy może widoki?

Obecnie FIlipiny, a zwłaszcza wyspa Siquijor - moja ulubiona nadal. Z tym że to się zmienia w zależności od tego, jak odległa w czasie i organizacyjnie jest podróż do danego miejsca (psychologia).

Która podróż była dla Ciebie najmniej przyjemna i dlaczego?

Dominikana - podróż samochodem trochę odebrała radości moim zmysłom.

 Jaką najważniejszą radę dałbyś komuś, kto chciałby zacząć podróżować po świecie?

Każdy człowiek jest inny, więc myślę, że uniwersalnej rady nie ma. Ja zrobiłem tak, że nudząc się w lutym 2016 roku spakowałem plecak i poleciałem na Filipiny tylko na 2 tygodnie. Później wróciłem do Polski, pozałatwiałem sprawy i poleciałem z powrotem na Filipiny na 2 miesiące. Wcale nie planowałem podróżować dłużej i do dzisiaj nie "zostawiłem wszystkiego", bo pracuję online podróżując i bywam w Polsce. Zostawienie wszystkiego i ruszenie w długą podróż to jak skok na główkę do wody - nigdy mi to dobrze nie wychodziło.

Czego możemy spodziewać się na Twoim kanale w przyszłości oraz jakie miejsca masz jeszcze zamiar odwiedzić?

Obecnie nagrywam w Naddniestrzu (zbuntowana część Mołdawii), później będzie pewnie znowu Ameryka Południowa, a dalej - zobaczymy.


Zachęcamy do śledzenia poczynań YouTubera i pojawiających się na jego filmach osób. Z pewnością oglądając odcinki z kanału "Bez Planu" nie zmarnujecie czasu, dowiecie się wielu ciekawych informacji o odwiedzanych zakątkach świata i zobaczycie piękne lokalizacje ujęte okiem kamery. Mamy nadzieję, że kanał będzie się stale rozwijał, a filmy będą docierać do coraz szerszej publiczności. Kanały tego typu wnoszą bardzo do polskiej sceny YouTube, za co ich twórcom należy się szacunek. Jeżeli zainteresował was kanał "Bez Planu" możecie go odwiedzić, klikając tutaj.

Mateusz Książek

Jestem uczniem liceum, organistą i skrzypkiem. Wolny czas zapełniam oglądaniem filmów na YouTube i muzyką.