Telewizja użyła materiału YouTubera bez zapytania

Telewizja użyła materiału YouTubera bez zapytania

Bariera pomiędzy prawem cytatu, a przywłaszczeniem czyjegoś materiału jest bardzo cienka, szczególnie gdy mowa jest o wideo. O tym jak TV Republika przekroczyła tę ścianę i zapożyczyła spory fragment filmu z kanału Vonsky Kanał bez zgody twórcy, przeczytacie tylko tutaj. Zapraszamy!


Wszystko zaczęło się wczoraj. W trakcie rozmowy na temat czarnego protestu w programie na żywo na kanale TV Republika, zostały wyemitowane różnego rodzaju ujęcia z sobotniego marszu. Jednym z nich był film z kanału Vonsky Channel pod tytułem "Czarny Protest - Wrażenia". Osoby odpowiedzialne za ten materiał  nie wspomniały jednak nic o właścicielu nagrań i tym samym złamały prawo cytatu. Poniżej znajdziecie oba materiały, które możecie porównać. Wideo YouTubera zostało użyte dokładnie od 4:44 do 8:19 minuty audycji.

Mikołaj nie zostawił tej sprawy obojętnie i postanowił poinformować widzów o zaistniałej sytuacji. Twórca domagać się będzie odszkodowania oraz publicznego sprostowania. Całą wypowiedź znajdziecie poniżej:Jak możecie zauważyć, telewizja potrafi mocno zmanipulować i zmienić obiektywny materiał w stricte subiektywny. Podstawianie obrazu wideo wraz z wizerunkiem twórcy i głoszenie w tle odmiennych poglądów, to chyba nie najlepsze posunięcie stacji...


To jednak nie wszystko. Mieliśmy właśnie kończyć nasz artykuł, gdy TV Republika doczekała się kolejnej wpadki i znowu wykorzystała kadr z filmu YouTubera. Tym razem tylko w miniaturce. Artykuł pod tytułem "Zborowska: Ustawa nie kara kobiet, tylko sprawcę zbrodni! Kobiety nie wiedzą, przeciwko czemu protestują" znajdziecie (tutaj).


akt_zdj_41


Z pewnością część z Was może nie rozumieć dlaczego Vonsky tak bardzo zdenerwował się użyciem jego materiału bez pozwolenia. Chodzi również  o to kto go użył. Mikołaj to osoba, która w swoim materiale stara się podejść do rzeczy jak najbardziej obiektywnie, aby w jak najmniejszym stopniu pokazać poglądy na ten delikatny temat. W momencie gdy film został puszczony w trakcie jednostronnej rozmowy oraz obok Pana, który niedawno wrzucił post ośmieszający i obrażający uczestników marszu, to przeciętny odbiorca automatycznie odbierze film Vonskiego z "Czarnego Protestu" równie subiektywnie.
14568959_1308161749208751_1965700211_n Post Tomasza Terlikowskiego - redaktora naczelnego Telewizji Republika oraz gościa programu, w którym został użyty fragment materiału Vonskiego.

Co Wy myślicie na temat tej akcji? Jakie macie zdanie na temat "Czarnego Protestu"? Piszcie w komentarzach!


Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl