YouTube zrezygnuje z funkcji dodawania napisów przez społeczność

YouTube zrezygnuje z funkcji dodawania napisów przez społeczność

Jeśli zdarza wam się mieć styczność z zagranicznymi twórcami YouTube'owymi, prawdopodobnie często zdarzało wam się korzystać z tłumaczeń tworzonych przez użytkowników. Funkcja ich dodawania istnieje na platformie już od bardzo dawna i bywała nieraz bardziej niż użyteczna, jednak niedługo ma zostać całkowicie wycofana.


Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na oficjalnej stronie serwisu, narzędzie służące do dodawania napisów przez użytkowników, zostanie usunięte 28 września 2020 roku. Powodem takiej, a nie innej decyzji ma być coraz bardziej sporadyczne korzystanie ze wspomnianej funkcji przez społeczność oraz fakt, że wiele osób używa jej do trollingu, co bywa uciążliwe w aspekcie weryfikacji. Decyzja platformy spotkała się z raczej negatywnym odbiorem zarówno wśród widzów jak i samych twórców. 

Krytycznie wobec usunięcia funkcji wyraziła się m.in. niesłysząca YouTuberka - Rikki Poynter, która wskazała na jej wysoką przydatność wśród osób głuchoniemych. 
"Mimo iż zdaje sobie sprawę, że to narzędzie jest nadużywane przez trolli, to wciąż warto pamiętać o tym, że daje dostępność oglądania interesujących nas treści, której wcześniej nie mieliśmy." - powiedziała Poynter

Poza transkrypcją tekstową, narzędzie dodawania napisów przez społeczność owocowało również wieloma tłumaczeniami zagranicznych treści na języki obce - w tym polski, co widać szczególnie w przypadku anglojęzycznej sceny commentary (przetłumaczonych przez użytkowników zostało wiele materiałów od m.in. h3h3 productions, PewDiePie'a czy iDubbz'a). Wciąż pozostaje oczywiście opcja automatycznych napisów (oraz ich tłumaczenia), która jest dostępna na platformie, jednak wszyscy chyba zgodzimy się w tym, że tej na chwilę obecną daleko  jej do ideału. Cała sprawa doczekała się petycji stworzonej na stronie change.org, którą podpisało już ponad 300 tysięcy osób, co daje nadzieję na wycofanie się firmy z tej kontrowersyjnej decyzji. Jeśli jesteś przeciwny usunięciu omawianego narzędzia, zachęcamy do skorzystania z poniższego linku:

Don't remove community captions from YouTube.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.