YouTube z jeszcze większym naciskiem na podcasty

YouTube z jeszcze większym naciskiem na podcasty

YouTube planuje jeszcze bardziej skupić się podcastach. Okazuje się, że ma powstać specjalna strona główna platformy dedykowana właśnie temu formatowi treści. Pojawią się również nowe formy monetyzacji treści i narzędzia przydatne reklamodawcom.


W sieci pojawiły się doniesienia o liczącym 84 strony dokumencie opracowanym przez YouTube. Został on poświęcony kwestii rozwoju podcastów na platformie i trafił w ręce redakcji portalu Podnews. Okazuje się, że Google ma dosyć ambitne plany.

YouTube podobno pracuje nad podstroną, gdzie dostępne będą wyłącznie podcasty. Użytkownicy z jej poziomu sprawnie i szybko odnajdą coś ciekawego do słuchania. Szczegółów na razie brak - dostrzeżono wyłącznie specjalny link (youtube.com/podcasts), lecz na razie on nie działa.

Oczywiście nie zabraknie odnośnika do działu "Podcasty" w sekcji kategorii na webowej wersji serwisu. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku YouTube Gaming czy YouTube Fashion. Google chce, by użytkownicy coraz chętniej korzystali z tego coraz popularniejszego formatu treści.

Źródło: podnews.com


Nadal trwają prace nad reklamami audio, które mają być kolejnym sposobem na monetyzację treści oraz atrakcyjnym kąskiem dla licznych partnerów i reklamodawców. Ponadto osobom nagrywającym podcasty zaoferowane zostaną "nowe metryki" pozwalające na przesłanie danych do platform badających popularność podcastów.

Co ciekawe - planowane jest także wprowadzenie wertykalnego feedu dla podcastów rodem z TikToka. Szczegóły nie są jednak znane i tak naprawdę mamy do czynienia z dosyć ogólnym zarysem tego, co Google planuje w tym roku wprowadzić.

Nie da się jednak ukryć, że nowości z pewnością przypadną do gustu fanom podcastów. Konkurencja w postaci np. Spotify jednak jest dosyć silna i nie wiadomo czy YouTube sobie w tej kwestii poradzi.

 

Korzystacie z YouTube do słuchania podcastów? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.