YouTube zostało wezwane do podjęcia działań przeciw fake newsom na platformie

YouTube zostało wezwane do podjęcia działań przeciw fake newsom na platformie

Agencje fact-checkingowe skierowały list otwarty do CEO platformy YouTube, w którym wezwały ją do podjęcia odpowiednich działań przeciw fake newsom szerzącym się na portalu.


Materiały na YouTube może publikować dosłownie każdy. Wolność ta przyczynia się do regularnego wysypu materiałów promujących nieprawdziwe bądź niesprawdzone informacje. Algorytmy są - według zapewnień - nieustannie rozwijane i wykrywają fake newsy z coraz to większą skutecznością, lecz to nie wystarczy.

Zgodziło się z tym 80 wpływowych agencji fact-checkingowych z ponad 40 krajów (także z Polski). Wystosowały one właśnie specjalny list do Susan Wojcicki, CEO platformy YouTube, w którym przedstawiły swoje prośby. Mowa o podjęciu przez serwis czterech zdecydowanych kroków.

 Są to kolejno: egzekwowanie faktycznej transparentności jeśli chodzi o sposób rozprzestrzeniania się dezinformacji, podkreślanie szerszego kontekstu zamiast natychmiastowej likwidacji treści, podejmowanie zdecydowanych działań wobec recydywistów tworzących materiały zawierające fake newsy oraz zintensyfikowanie powyższych działań w przypadku filmów w innych językach niż angielski.

Fact-checkerzy proponują pomoc YouTube i twierdzą, że są skłonni do współpracy. Nie chcą bowiem, by jedna  z najpopularniejszych witryn na świecie stała się globalnym kanałem dezinformacji w sieci. Dodatkowo organizacje nie zgadzają się z dotychczasowymi tłumaczeniami zarządu odnośnie skuteczności działania przeciw fake newsom.

Jeśli jesteście zainteresowani przeczytaniem pełnej treści listu otwartego, to znajdziecie go TUTAJ oraz w wyżej widocznym poście.

 

Zgadzacie z treścią listu? Dajcie znać w komentarzach! 


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.