YouTube usuwa licznik łapek w dół

YouTube usuwa licznik łapek w dół

To już oficjalne stanowisko YouTube. Liczba łapek w dół pod każdym filmem zostanie ukryta przed publicznością — negatywne oceny zobaczą wyłącznie twórcy. YouTube testuje tę zmianę od dawna i uważa, że ma idealny powód, by ją wprowadzić.


„Niektórzy traktują dawanie łapek w dół jako zabawę” - z takimi słowami spotykamy się w najnowszym materiale na kanale YouTube Creators, gdzie Matt Koval, łącznik ds. twórców, prezentuje zmiany w widoczności liczby łapek w górę i w dół.

Warto przypomnieć, że YouTube rozpoczął eksperymentowanie z negatywnymi ocenami na samym początku 2021 roku. Już wtedy zespół YouTube uznał plan na usunięcie licznika za „dobry dla samopoczucia twórców”.

Matt Koval dał w swoim filmie do zrozumienia, że trwające kilka miesięcy testy wykazały, iż ukrycie liczby łapek w dół pod filmami powoduje zmniejszenie ataków na YouTuberów (prawdopodobnie mowa tu o zaplanowanych rajdach na nielubianego twórcę) i pozwala widzom skupić się bardziej na treści wideo.Od teraz YouTube będzie stopniowo ukrywać łapki w dół na całej platformie. Nie oznacza to jednak, że przycisk „to mi się nie podoba” zostanie zdjęty. Łapkę w dół wciąż będziemy mogli kliknąć, lecz zobaczy ją tylko twórca, wchodząc w swój panel twórcy.

Czy ta decyzja okaże się korzystna? YouTube twierdzi, że tym sposobem ograniczy patologiczne sytuacje zostawiania łapek w dół specjalnie”. Osobiście myślę, że takie przypadki pojawiają się naprawdę wyjątkowo i nie zagrażają twórcom na tyle, by posuwać się do kontrowersyjnych zmian. Zresztą, mimo ograniczeń, widzowie zawsze znajdą sposób, by postawić na swoim:

 

Źródło: Twitter @Mlickles


 

A Wy co sądzicie o usunięciu liczby negatywnych ocen? Piszcie!


Dawid Ignasiak

Studiuję copywriting na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.