Tegoroczny YouTube Rewind pobił niechlubny rekord - w jeden dzień...

Tegoroczny YouTube Rewind pobił niechlubny rekord - w jeden dzień...

O tym co to jest YouTube Rewind i jak wygląda pisaliśmy tutaj. Mimo wysokiego poziomu wykonania tegorocznego podsumowania, spotykało się ono z dość chłodnym przyjęciem ze strony społeczności.


O tym że użytkownicy YouTube nie są zadowoleni z niektórych działań podejmowanych przez zarząd platformy, wiemy już od jakiegoś czasu. Mogliśmy się o tym przekonać chociażby w momencie, w którym CEO portalu - Susan Wojcicki, postanowiła założyć swój własny kanał. Nie spotkał się on z pozytywnym odbiorem społeczności, o czym mogliście przeczytać w tym artykule.

Podobnie wygląda tegoroczny YouTube Rewind, który po niecałych dwóch godzinach miał już 100 tys. łapek w dół co stanowiło 30% wszystkich ocen, a po 24 godzinach było to już ponad 600 tysięcy dislike'ów. W porównaniu do ubiegłorocznej odsłony wynik ten jest o wiele gorszy. Rok temu łapki w dół stanowiły zaledwie 14% wszystkich ocen, co w porównaniu do tegorocznych 30% było znacznie lepszym wynikiem.Mimo tego, że do niechlubnej czołówki najbardziej "łapkowanych w dół" filmów jeszcze trochę brakuje, to wynik i tak pozostawia wiele do życzenia. Liczba ponad 600 tysięcy "unlike" w 24 godziny mówi sama za siebie. Tym bardziej, że wcześniejszy rekord kciuków w dół pod YouTube Rewind, był zbierany przez pełen rok.

Przyczyn takiego, a nie innego odbioru tegorocznego Rewindu może być wiele. Niektórzy wskazują na ogólną politykę portalu, która na przestrzeni miesięcy uległa drastycznej zmianie i na pewno wpłynęła na ten wynik. Do kolejnych powodów zaliczymy także m.in.: brak czołowych YouTuberów, ze względu na ich kontrowersyjny content (m.in. PewDiePie) czy po prostu mało oryginalny pomysł i powtarzalność niektórych scen.Pozostaje nam czekać czy YouTube skomentuje tę sytuację i postara się o poprawę relacji z użytkownikami portalu. Ostatnie miesiące pokazują, że kroki podejmowane przez zarząd platformy, nie są tym czego oczekują jej użytkownicy. YouTube Rewind to nie tylko zbiór twórczości publikowanej na portalu przez cały rok, ale podsumowanie stosunku firmy do użytkowników, który pozostawia wiele do życzenia. Z roku na rok, negatywnych ocen jest coraz więcej. YouTube - najwyższy czas wyciągnąć jakieś wnioski.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.