YouTube przyspiesza proces odwoływania się od roszczeń

YouTube przyspiesza proces odwoływania się od roszczeń

YouTube wprowadził właśnie dwie funkcje, które znacząco przyspieszą proces odwoływania się od roszczeń dotyczących złamania praw autorskich. Twórcy powinni być zadowoleni.


Content ID to jedno z automatycznych narzędzi YouTube, które służy do wyszukiwania materiałów, gdzie nielegalnie wykorzystano treści chronione prawem autorskim. Mówimy tu o postrachu influencerów, bowiem oznaczenie filmu przez ten mechanizm automatycznie powoduje jego demonetyzację. Twórca jest wtedy zmuszony do usunięcia zgłoszonego fragmentu albo... odwołania się roszczenia i wniesienia sporu.

Taką sytuację mieliśmy niedawno w przypadku streamu Lofi Girl, który to został zdjęty po... dwóch latach. Twórcom udało się jednak odwołać od fałszywego roszczenia, lecz nie wszyscy mają to szczęście - zazwyczaj sam proces trwa bardzo długo, bo nawet do dwóch miesięcy. Teraz się to nieco zmieni.

Źródło: YouTube


Wszystko za sprawą dwóch ogłoszonych właśnie nowości. Jedną z nich jest skrócenie okresu odwoławczego Content ID do 7 dni. Do tej pory czas oczekiwania wynosił aż do 30 dni. Teraz więc rozpatrzenie odwołania od negatywnej decyzji powoda będzie trwać znacznie krócej. Warto jednak pamiętać, iż rozpatrzenie pierwotnego odwołania wciąż będzie mogło trwać do 30 dni.

Źródło: YouTube


Druga nowość jeszcze bardziej skróci ten czas oczekiwania. Jeśli otrzymamy roszczenia kwalifikujące nasz film lub kanał do blokady, to będzie można pominąć początkowy etap sporu i przejść bezpośrednio do odwoływania się, co będzie trwać maksymalnie 7 dni. Dzięki temu twórcy oszczędzą niemalże dwa miesiące stresu i ewentualnego braku dochodów.

Nie da się ukryć, że mówimy o dosyć przydatnych funkcjach, które mogą przydać się wielu influencerom. Powinny one już obowiązywać.

 

Co sądzicie o zmianach na YouTube? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.