YouTube powiadomi twórców, że ich film został ukradziony

YouTube powiadomi twórców, że ich film został ukradziony

Niedawno pisaliśmy o jednej z najdziwniejszych demonetyzacji na YouTube, która wiązała się z kradzieżą praw autorskich, a teraz serwis zamierza wprowadzić narzędzie, które ostrzeże twórców o kradzieży ich filmów. Przypadek? Tak sądzimy, ale to bardzo dobre posunięcie.


YouTube zamierza wypuścić narzędzie, które pozwoli sprawdzać twórcom, czy ich filmy nie zostały przez kogoś ukradzione. Teraz kiedy film jest publikowany w serwisie, YouTube przeanalizuje go i sprawdzi czy coś takiego już istnieje na platformie lub jest bardzo podobne do naszego filmu.

Narzędzie jest nazywane Copyright Match tool i zostanie oddane do użytku w przyszłym tygodniu twórcom, którzy mają więcej niż 100 tysięcy subskrybentów. W ciągu kolejnych miesięcy dostęp do niego ma zyskać większa liczba twórców - w tym prawdopodobnie Polacy, którzy najprawdopodobniej będą musieli chwilę poczekać.Twórcy używający narzędzia będą dostawać powiadomienia o tym, że pojawiły się kopie jego filmu w serwisie - oczywiście przy założeniu, że to właśnie ten twórca jako pierwszy udostępnił dany film. Jeśli YouTuber dostanie takie powiadomienie, to będzie on mógł zdecydować, jakie działania chce podjąć. Może on bowiem nie zrobić nic, skontaktować się z daną osobą lub poprosić YouTube o usunięcie filmu.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.