YouTube oznaczy

YouTube oznaczy "wiarygodne filmy medyczne". Kolejny krok w walce z fake newsami

YouTube już niedługo doda specjalną etykietę potwierdzającą wiarygodność konkretnych materiałów o tematyce medycznych. Google chce w ten sposób ograniczyć liczbę fake newsów na platformie.


Na YouTube odnaleźć możemy mnóstwo materiałów o - delikatnie mówiąc - wątpliwej wiarygodności. Od pewnego czasu Google stara się dodawać funkcje mające na celu ograniczenie zasięgów takich treści i zamiast tego promuje te mające swoje potwierdzenie w oczach ekspertów.

W ten sposób powstała m.in. specjalna sekcja informacyjna oraz oznaczenie, że konkretny film zawiera teorie spiskowe. Teraz przyszedł czas na sprecyzowanie czy oglądany materiał o tematyce medycznej zawiera sprawdzone dane.

Jeśli odtworzymy film, to nad opcją polubienia pojawi się panel informujący o jego oficjalnym pochodzeniu, np. "od akredytowanego szpitala". W ten sposób odbiorca będzie wiedział, że może ufać oglądanej treści.

Źródło: YouTube


Poza tym jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę frazę dotyczącą zdrowia (chociażby "rak skóry"), to w pierwszej kolejności pojawią się materiały pochodzące ze zweryfikowanych źródeł. To także pozwoli odsiać fake newsy od rzetelnych materiałów.

Źródło: YouTube


Jak informuje Google:
To nasz pierwszy krok w kierunku zidentyfikowania i oznaczenia wiarygodnych źródeł medycznych na YouTube. Na razie tylko akredytowane organizacje zdrowotne i podmioty rządowe są uwzględnione w naszych kryteriach, lecz myślimy nad sposobami rozszerzenia kwalifikowalności i oceny innych źródeł.

Nie wiadomo czy funkcja będzie dostępna od razu w Polsce. Zapewne my ujrzymy ją z opóźnieniem gdy odpowiednie organizacje uzyskają stosowną weryfikację. Pozostaje czekać.

 

Co sądzicie o nowości na YouTube? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.