YouTube zdemonetyzuje więcej filmów

YouTube zdemonetyzuje więcej filmów

Pod koniec ubiegłego roku w sieci pojawiły się doniesienia twórców, którzy podzielili się informacjami o zmianach w polityce YouTube w kwestii m.in. używania ostrego języka w filmach. Początkowo nie znaliśmy jednak szczegółów zmian, aż do teraz.


O sprawie pod koniec 2022 roku poinformował m.in. Tivolt. Polski twórca posiadający ponad 700 tysięcy subskrypcji, podzielił się ważną wiadomością z widzami. Według jego informacji, YouTube zmienił swoją politykę, która wpływa na jeszcze większe restrykcje dotyczące wulgaryzmów w filmach i niemal natychmiastowo pozbawiła takich materiałów zarabiania. Tivolt napisał wtedy:
Nadszedł czas zmian, YouTube postanowił przerobić swoją politykę dotyczącą ostrego języka w filmach. Teraz można sobie rzucić kurłą już po 15 sekundach, WOW! Niestety wraz z tym jeśli system uzna, że używa się za dużo jakiegokolwiek przekleństwa to film jest demonetyzowany. Nie powiedzą wam dokładnie za jakie słowa, w jakim momencie, gdzie było ich za dużo – żółty dolar i elo. Czas na PG13 Piwóra bo demonetyzacja filmu równa się z jego zabiciem na platformie. W komentarzach przyjmę propozycje wyzwisk nie wykorzystujących przekleństw jak „do kroćset fur beczek”, „jasny gwint” itp.

Po kilku dniach poznaliśmy szczegóły sprawy i teraz dotarły do nas oficjalne zapisy nowych wytycznych YouTube. Według nich, twórcy zostaną ukarani demonetyzacją filmu, jeśli np. wypowiedzą przekleństwo w pierwszych 8-15 sekundach materiału. Co równie ciekawe, w tym przypadku prawo działa wstecz i ewentualnej demonetyzacji podlegają nie tylko nowe filmy, ale także wszystkie dotychczas przesłane przez twórców na platformę.

 Teraz sprawa jest szeroko opisywana i krytykowana przez innych YouTuberów, w tym "MoistCr1TiKaL", posiadającego niemal 12 mln subskrypcji. Twórca twierdzi, że nowe zasady YouTube doprowadziły do demonetyzacji niemal połowy jego filmów.

Jedno jest pewne - twórców, którzy ucierpieli na zmianach lub wkrótce odczują zmiany w zarobkach, bez wątpienia jest więcej. Co uważacie o nowych zasadach serwisu? Zgadzacie się, że twórcy nie powinni zarabiać na materiałach, na których przeklinają, czy jesteście zupełnie innego zdania? Piszcie!

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.