YouTube bierze się za banowanie

YouTube bierze się za banowanie "strasznych" filmów dla dzieci!

Zarząd serwisu YouTube wytacza kolejne działa wobec treści nieodpowiednich dla młodszych odbiorców. Tym razem przyszła pora na ograniczenie dostępności materiałów, w których postacie z bajek czy filmów animowanych przedstawiane są w scenach zawierających przemoc bądź aspekty seksualne.


Takie klipy często pojawiają się na wysokich pozycjach i przez to łatwo trafiają w ręce młodszych osób, które z tego typu treściami nie powinni mieć do czynienia. Do tej pory jednak YouTube decydował się na usuwanie ich tylko wtedy, kiedy zostały one wystarczająco dużo razy zgłoszone przez użytkowników. Krytycy nie pozostawiają wobec takiej postawy zarządu serwisu suchej nitki i głośno mówią, że "takie działania nie są wystarczające".YouTube odpowiada na krytykę i wcale się nie broni, lecz zapowiada, że środki wobec tego typu filmów zostaną zaostrzone. Od teraz wszelkie treści, które zostaną zgłoszone przez użytkowników będą natychmiastowo analizowane, a możliwość zarabiania na nich zostanie wyłączona w celu eliminacji chęci do tworzenia kolejnych materiałów. Ponadto dostaną one ograniczenie wiekowe, więc osoby poniżej osiemnastego roku życia nie będę miały do nich dostępu.

Zarząd serwisu zachęca również do korzystania z aplikacji YouTube Kids, gdzie materiały są odpowiednio przesiewane, przez co sytuacja, że dziecko obejrzy nieodpowiednie wideo jest praktycznie niemożliwa. Przy okazji wzywa wszystkich internautów do zainteresowania się sprawą i zgłaszania wszelkich przejawów przemocy itd. w filmach, gdzie biorą udział chociażby postaci z popularnych bajek.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.