Wywiad z Lachem - o YouTube, Fifaczach, Fifie 17 i wymarzonym meczu.

Wywiad z Lachem - o YouTube, Fifaczach, Fifie 17 i wymarzonym meczu.

Zapraszamy Was na rozmowę z najpopularniejszym twórcą sceny Fify na YouTube. Lachu, bo o nim mowa, niedawno jako pierwszy z "fifaczy" osiągnął próg 300 tysięcy subskrypcji. Jego popularność stale rośnie, a niegdyś niszowa część YouTube staje się coraz bardziej popularna.


APYnews: Cześć Patryk. Niedawno przekroczyłeś 300 tysięcy subskrypcji i zostałeś pierwszym fifaczem, który taką liczbę widzów osiągnął. Świętowałeś to w jakiś sposób?


Lachu: Witam serdecznie. Radość była, gdyż wiadomo osiągnięcie takiej liczby dla mnie jest ogromnym sukcesem, ale czy świętowałem? Hmm, raczej zastanawiałem się co teraz, jakie nowe rzeczy mogę zrobić. Chciałbym cały czas się rozwijać i nie spocząć na laurach lecz tworzyć nowe i jeszcze lepsze materiały. Za Tobą „czają się” PLKD i Jcob, którzy też już niedługo będą świętować swoje 300 tysięcy subskrypcji. Dzięki Waszym kolaboracją na YouTube coraz szybciej rozwija się scena Fifaczy. Mocno kojarzonymi postaciami są już tacy twórcy jak Kamyk, Vibe czy Dev.  Tworzycie zgraną ekipę przyjaciół, czy raczej kolegów – YouTuberów?


Nie traktuje liczby subskrypcji jako wyścigu. Fajnie jest rozwijać się w takim tempie i tworzyć od podstaw Polską scenę Fify na YouTube. Kiedy zaczynaliśmy 4 lata temu tworzyć materiały z tej gry wiele osób odradzało nam ten kierunek mówiąc, że Fifa jest zbyt niszową grą. Tym bardziej cieszy mnie to, co udało nam się razem już osiągnąć, a mam nadzieję że to dopiero początek :) Plany są coraz bardziej ambitne, z całą Ekipą Fantasy rozumiemy się bardzo dobrze i nie mam na myśli tutaj jedynie tworzenia materiałów, ale wiem że mogę liczyć na resztę ekipy także w sprawach prywatnych nie związanych z YouTube.


Można przeczytać dużo opinii, że jesteście najmniej toksyczni wobec siebie i często działacie razem jako kolektyw. Co o tym myślisz?


Dziękuję bardzo za miłe słowa :) Jeśli chodzi o toksyczność, to zawsze wychodzę z założenia że sprawy takiego typu jak "dramy" nie powinny wychodzić na światło dzienne. Skupiam się na tym aby dostarczać fajną formę rozrywki dla ludzi którzy mnie oglądają i to jest dla nas ważne. Wiadomo, że czasem zdarza się ostra wymiana zdań, tak jak miało to miejsce ostatnio z innymi twórcami, lecz zamiast nagrywać filmy "dramy" itd. postanowiliśmy po prostu porozmawiać na Skype gdzie wszystko szybko zostało wyjaśnione i teraz ten kontakt jest bardzo fajny, bez żadnych spin. Więc tak jak mówiłem, wolimy rozmawiać prywatnie, niż wyciągać to wszystko na YouTube z szacunku dla osób które nas oglądają.


 Nagrywacie materiały z wirtualnego świata piłki nożnej, ale i tak często spotykacie się na prawdziwym boisku i rywalizujecie między sobą w różnych wyzwaniach. Trenowałeś za młodu?


Materiały tworzone na Orlikach to dopiero początek naszych planów, więc oby udało nam się jeszcze nie raz was pozytywnie zaskoczyć (śmiech) Może nie jesteśmy najlepsi, ale nie chcemy tutaj nikomu prezentować jak dobrze potrafimy grać, lecz chodzi przede wszystkim o dostarczenie rozrywki w fajnej formie. Moja przygoda z piłką zaczęła się w czwartej klasie podstawówki gdzie trenowałem. regularnie do drugiej klasy liceum. Od momentu zakończenia liceum jedyne moje kontakty z piłką możną na orlikach to było jedynie kilka nagrań które można było zobaczyć na YouTube. Jak na pięcioletnią przerwę nie jest tak tragicznie (śmiech)


Który jest Twój ulubiony filmik z chłopakami? Ten nagrywany na prawdziwym boisku, rzecz jasna.


Zdecydowanie "PIŁKA NOŻNA W BALONACH!". Mnóstwo śmiechu i fajnej zabawy podczas nagrywania. Aczkolwiek bardzo męczące, lecz polecam każdemu.
Od kilku dni możemy już zobaczyć pierwsze gameplaya z najnowszej gry FIFA 17. Produkcja ma być oparta na nowym silniku. Masz jakieś pierwsze wrażenia, a także spodziewasz się konkretnych zmian w rozgrywce?


Chciałbym aby w końcu twórcy poszli za głosem ludzi którzy kupują ich gry. Jest wiele niesamowitych pomysłów które można przenieść do kolejnych serii. Jednak mam nadzieję, że nowy silnik oraz nowy tryb który już został przedstawiony to dopiero początek zmian na plus w samej Fifie. Jestem dobrej myśli i czekam na więcej informacji na temat Fify 17.


Gdybyś był osobą decydująca w EA, co byś zmienił w Fifie?


Zmieniłbym przede wszystkim politykę tej firmy względem ludzi. Podoba mi się jak 2K podczas produkcji NBA2K bierze pod uwagę zapotrzebowanie na nowe rzeczy czy też zmiany w tej grze. Słuchają po prostu ludzi i dla mnie jest to fundamentalna sprawa, a jak wszyscy wiemy komu jak komu, ale EA przydałoby się ocieplenie wizerunku (śmiech). Fifa ma potencjał o wiele, wiele większy, lecz decyzje które EA podejmuje często są niezrozumiałe dla nas - graczy. Chciałbym zobaczyć Fifę w E-Sporcie lecz do tego momentu jeszcze daleka droga.


Która odsłona gry FIFA była Twoją ulubioną?


Zdecydowanie Fifa 13. Miała w sobie "to coś".
Liczysz może, ile coinsów wydajesz w grze w ciągu „jednej” Fify? Tak +/-


Lepiej tego nie robić (śmiech) W Fifie 14 myślę, że mogło to być około 200 milionów, teraz nie liczę tego. Coinsy umożliwiają mi tworzenie lepszych, ciekawszych serii i tak do tego podchodzę.


Większość z twórców nagrywających z gry Fifa ma swoich sponsorów na wspomniane już wirtualne monety. Czy bez takiej pomocy dałoby się wybić w Internecie?


Tak. To nie jest tak, że wszyscy od początku mieli sponsorów i bawili się wydając coinsy na lewo i prawo. Sponsorzy pojawili się dopiero tak naprawdę na dobre w Fifie 14. Moje pierwsze materiały to była końcówka Fify 12 więc nadejście sponsorów było wniesieniem naszych materiałów na wyższy poziom, gdyż po prostu dawało nam to większe możliwości. Lecz same coinsy nie zapewnią niczego tak naprawdę, jeśli pomysł na serię nie jest dobry i wystarczająco kreatywny.


Wymarzony mecz na który chciałbyś się wybrać? Możesz wybrać drużyny, stadion, okoliczności


W takim razie wybieram Finał Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku. Mecz Polska vs Portugalia i zwycięstwo Polaków w rzutach karnych.


Jak myślisz, kto ma szansę wygrać Euro?


Wydaje mi się, że może być to ktoś z dwójki Hiszpania/Francja.


Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.