Miliony polskich kont e-mail wyciekło do sieci!

Miliony polskich kont e-mail wyciekło do sieci!

Na początku grudnia tego roku miał miejsce (najprawdopodobniej) największy wyciek kont adresów e-mail w historii. Do publicznego dostępu trafiło bowiem ponad 1,3 miliarda loginów i haseł różnych użytkowników. Spora liczba z nich należała do Polaków.


Portal Zaufana Trzecia Strona z tej ogromnej ilości danych zdołał wyodrębnić blisko 10 milionów kont, które zarejestrowane są w polskich domenach. Skąd jednak w ogóle pochodzą te wszystkie adresy? Tego dokładnie nie udało się określić, lecz najprawdopodobniej jest to zbiór zgromadzony przez ostatnie kilka lat, więc zapewne część danych jest już nieaktualna. Warto jednak zbadać wszystkie swoje konta i dla pewności zmienić hasła.

Najczęściej występujące domeny, jeśli chodzi o tytułowy wyciek


Na powyższym zrzucie ekranu możemy zauważyć najpopularniejsze domeny, na których zarejestrowane były adresy - wśród nich bez zaskoczenia: wp.pl, interia.pl czy o2.pl. W kwestii haseł, które zostały złamane, również nie ma absolutnie żadnego zaskoczenia. Zresztą, zobaczcie sami:

Najczęściej używane przez użytkowników hasła pochodzące z tytułowego wycieku


Wielu internautów nadal nie trudzi się przy wymyślaniu zaawansowanych i trudnych do złamania kombinacji - stawiają oni raczej na łatwe do zapamiętania ciągi liczb czy cyfr. Być może warto przemyśleć zmianę swoich danych na nieco trudniejsze - jeśli wcześniej o to nie dbaliście, to może teraz jest świetna okazja.

Co ciekawe, w zbiorze znalazły się także loginy i hasła pochodzące prosto z domen rządowych takich jak gov.pl czy policja.gov.pl.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.