Windows nie jest już najpopularniejszym systemem operacyjnym

Windows nie jest już najpopularniejszym systemem operacyjnym

Codziennie przychodzi nam korzystać z przeróżnych systemów operacyjnych. Bez nich nasze komputery czy smartfony stanowiłyby bezużyteczny kawałek elektroniki nienadający się do codziennej pracy. Większość ludzkości od zawsze używała Windowsa jako swój główny OS, lecz w kwietniu tego roku sytuacja nieco się zmieniła.


Mimo że różnorodność systemów operacyjnych jest na świecie stosunkowo duża, to patrząc na wszystkie badania i wykresy spokojnie możemy wymienić te trzy (ewentualnie cztery biorąc pod uwagę OS X), które znają wszyscy bez względu na to jaki z nich kto posiada. Mowa tutaj oczywiście o Windowsie, Androidzie oraz iOS. Od długiego czasu to ten pierwszy królował na rynku, lecz wreszcie postanowił ustąpić pojawiającemu się wszędzie produktowi Google.Mobilna wersja Windowsa to bez żadnych wątpliwości ogromna klęska, która nie spełniła oczekiwać użytkowników. Tym samym nie mieli oni wyjścia i pozostało im zdecydować się albo na system iOS, albo Androida. Zwycięzca jednak mógł być tylko jeden - Apple swój system wdraża tylko i wyłącznie na własne, bądź co bądź, ekskluzywne produkty, co zaprzepaszcza szanse na przedostanie się do ogółu. Google natomiast upycha OS wszędzie tam, gdzie tylko może. Smartfony, zegarki, telewizory, lodówki - w tych sprzętach możemy już korzystać z możliwości jakie umożliwia system Android. Nic dziwnego więc, że stał się on właśnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie wyprzedzając komputerowego Windowsa.Jaki jest powód takiej zmiany? Zapewne ogromny wpływ ma na taki stan rzeczy tzw. "mobilna rewolucja". Ludzie coraz mniej korzystają z komputerów - rezygnują z nich na rzecz mobilnej wygody. Android to także bardzo uniwersalny system, który wprowadzany jest na ogromna liczę urządzeń o czym wyżej wspomnieliśmy. Jeśli jednak spojrzymy na wykres przedstawiający dane tylko i wyłącznie z Polski to ujrzymy zgoła inny widok - u nas Android już dawno wyparł Windowsa.Jesteśmy bardzo ciekawi jak sytuacja będzie się prezentować w kolejnych miesiącach. Nie ma oczywiście mowy o tym, że nagle Windows przestanie istnieć na rynku. Przed Google jeszcze długa droga, lecz nie sądzimy, że firma będzie chciała w jakiś sposób zaszkodzić stacjonarnym rozwiązaniom.

Co sądzicie o rosnącej popularności mobilnych systemów? Piszcie!


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.