Protest Wikipedii w sprawie tzw. ACTA 2.0!

Protest Wikipedii w sprawie tzw. ACTA 2.0!

Przez najbliższe 24 godziny nie będziemy mogli w pełni korzystać z zasobów Wikipedii. Jest to efekt ostatniego zamieszania związanego z dyskusją w Parlamencie Europejskim na temat zmian w prawie autorskim. Serwis dołączył do protestu w tej sprawie w obawie, że konsekwencje wspomnianej dyrektywy mogą odbić się również na niej.


Oficjalnie Wikipedia przestała działać o 15:00 czasu polskiego na dokładnie jeden pełny dzień. Na podobny krok zdecydowała się m.in. jej włoska wersja. Dzieje się tak podobnie jak w przypadku sprawy ACTA kilka lat wstecz, gdzie to również najpopularniejsze źródło wiedzy przystąpiło do działania.

Jak dowiadujemy się z komunikatu, który znajduje się na stronie:
Przeciw propozycji już zdecydowanie sprzeciwiło się ponad 70 programistów, w tym także twórca sieci, Tim Berners-Lee, 169 naukowców i badaczy, 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka, wolnością słowa, badaniami naukowymi, a także branża technologiczna, Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która opiekuje się, między innymi, tą darmową encyklopedią. (...) Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie.Sprawie tzw. ACTA 2.0 poświęciliśmy już szereg artykułów. Pisaliśmy zarówno o początkach organizowania protestów, dołączeniu do akcji YouTuberów, jak i o oficjalnej odpowiedzi ze strony Komisji Europejskiej. Z pewnością do sprawy jeszcze wrócimy, tym bardziej, że jej finał i następstwa zbliżają się dużymi krokami.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.