Ile lat ma statystyczny fan esportu?

Ile lat ma statystyczny fan esportu?

Przyjęło się mówić, że fanami esportu są przede wszystkim dzieci i nastolatkowie i właśnie z taką grupą społeczną kojarzy się tę dyscyplinę sportu. Okazuje się, że prawda jest inna.


Według badań Gameset udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl odbiorcy esportu to głównie osoby dorosłe, gdyż 77% z nich ma przynajmniej 20 lat. Jest to więc większość, której mało kto by się spodziewał. Wyniki badania Gameset przedstawia wykres portalu Wirtualnemedia.pl na podstawie raportu "Polski odbiorca esportu":Jasno z niego wynika, że fanów esportu nie brakuje wśród mężczyzn, którzy przekroczyli 30 rok życia i nie są oni żadną mniejszością - a wręcz przeciwnie. Wystarczy spojrzeć na przedział wieku 30-39 lat, który ma największy odsetek fanów esportu. Kolejnym zaskakującym wnioskiem jest ten, że aż 30% fanów stanowią kobiety.

Te badania ocenia Piotr Bombol strategy director & partner w agencji Gameset dla Wirtualnemedia.pl:

W kontekście wieku dominowało przekonanie, że esportem interesują się tylko dzieci i młodzież - najprawdopodobniej brało się to z obserwacji wybranych (darmowych) eventów esportowych, najaktywniejszych uczestników rozmów na forach czy samych drużyn (zawodnicy esportowi to często osoby poniżej 20 roku życia).

Jak widać esport wcale nie jest wyłącznie domeną młodych ludzi i przyciąga on do siebie grono także tych bardziej doświadczonych graczy, którzy jednak nie rzucają się tak bardzo w oczy. Badanie zostało przeprowadzone na 1039 osobach, w wieku 13-50 lat, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy oglądały transmisję z wydarzenia esportowego, bądź brały udział w takim wydarzeniu.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.