Wiedźmin - jak się to wszystko zaczęło?

Wiedźmin - jak się to wszystko zaczęło?

19 maja 2015 r. był dla wielu osób w Polsce datą, którą pamiętają do dziś. Wtedy bowiem polskie studio z siedzibą w Warszawie wydało na światło dzienne trzecią część swojej produkcji, która momentalnie podbiła światowy rynek. Niedawno jednak wyszedł już drugi dodatek do tej gry, jednak zanim pomówimy konkretnie o nim, to może warto przypomnieć sobie wszystko od początku?


Sam CD PROJEKT RED, czyli firma tworząca gry z serii Wiedźmin oraz Cyberpunk 2077 jest spółką należącą od 2002 r. do istniejącego już od 1994 r. CD PROJEKT, który widnieje dzisiaj pod nazwą cdp.pl. Oficjalnie zaczęli tworzyć produkcje od 2003 r., kiedy zapowiedzieli projekt Wiedźmin. Od tamtego momentu zaczęła się tworzyć historia. Przygoda, która nigdy nie zostanie zapomniana.


Jak wiadomo gry sygnowane logiem "The Witcher" bazują na sadze Andrzeja Sapkowskiego, w której głównym wątkiem są przygody białowłosego Geralta, który przechodząc morderczy trening i poddając się makabrycznym próbom został wiedźminem, którego zna dzisiaj cały świat. Ludzie zajmujący się kreacją postaci w CD PROJEKT RED od samego początku nie byli pewni, czy to właśnie Geralt ma zostać główną postacią, jednakże głosem, który zdecydował, że dzisiaj kierujemy tym, a nie innym charakterem była emocjonalność Białego Wilka. Inni wiedźmini byli wyprani z emocji, aczkolwiek jeśli spojrzeć na karty książki szybko zorientujemy się, iż Geralt był drobnym wyjątkiem.WIEDŹMIN


Dopiero 26.10. 2007 r. mogliśmy zagrać w pierwszą część przygód Rzeźnika z Blaviken. Główny wątek opiera się na skradzionych wiedźmińskich mutagenach, które od wieków skryte były w Kaer Morhen. Jednak za sprawka zbirów Salamandry oraz potężnego maga i ich nagłego ataku na siedzibę wiedźminów szybko zostały skradzione. Zadaniem Geralta jest zdobycie tropu złodziei oraz odzyskanie cennych przedmiotów. Akcja toczy się przede wszystkim w Temerii, świat jest rozległy i otwarty i stawia przed graczem spore wyzwanie. Podróż przez pierwszą przygotował Rojo, który w swojej serii Sentymentalnie poruszył wątek ważności tejże produkcji w swoim życiu.
WIEDŹMIN 2 ZABÓJCY KRÓLÓW


Kolejną grą CD PROJEKT była druga odsłona przygód Geralta - "Wiedźmin 2 - Zabójcy Królów". Wydana cztery lata później charakteryzowała się ciekawie opowiedzianą historią i ładną grafiką. Nie ma co porównywać tej i poprzedniej części, gdyż są jak niebo i ziemia. Zabójcy Królów cechują się zupełnie odmienną rozgrywką i widać na pierwszy rzut oka, że Redzi chcieli zmienić totalnie wrażenia płynące z gry. Nowy system walki, otoczenia, całkowicie inna fabuła i większe zadbanie o szczegóły. Zauważalny jest także bardzo zamknięty świat, a do tego liniowy, przez który wiele graczy pała niechęcią do tej gry. Nadal jednak jest to ciekawa produkcja i jeśli nie mieliście okazji jej poznać to zapraszamy do gameplay'u Rocka, który ze znakomitym oddaniem klimatu komentuje rozgrywkę.
WIEDŹMIN 3 DZIKI GON


Znów czteroletnia przerwa pomiędzy częściami. Natomiast trzecia odsłona to istny majstersztyk. 19 maja 2015 r. miliony graczy na całym świecie miały okazję zagrać i przekonać się, że Polacy to jednak dobra marka. Zresztą już przed premierą gra zyskała setki nagród, a po ujrzeniu światła dziennego została najlepszą grą wszech czasów jeśli chodzi o liczbę zdobytych nagród gier roku. Przebiła wszystkie inne produkcje, które miały premierę w 2015 r. i powodów ku temu jest całkiem sporo. Najważniejszym jest chyba wielkość i otwartość świata. Biały Sad, Velen, Novigrad, Oxenfurt i Skellige aż proszą się o odkrycie ich wszystkich zakamarków, a to wszystko bez denerwujących ekranów ładowania, co powoduje poczucie realizmu. Jeśli mowa już o naturalności, to warto wspomnieć o wyborach bohatera, bo jest ich naprawdę sporo. Gra posiada wiele zakończeń i nawet drobna decyzja może wpłynąć na to, że kogoś zabraknie przy naszym boku. W parze idzie zatem klimat, który czujemy już po wejściu do Kaer Morhen. Warto również zauważyć, że CD PROJEKT RED poszedł o krok dalej w temacie polskości, bo nie brak tutaj nawiązań do historii naszej ojczyzny, budynków, które rzeczywiście istnieją, a nawet jeśli spojrzeć na usta postaci to zauważymy, że poruszają się zgodnie z fonetyką języka polskiego. Przekonać się możecie na dwa sposoby - albo zagrać samemu, albo obejrzeć serię u np. CTSG.
SERCE Z KAMIENIA


Jeśli mówimy już o trzeciej części to nie sposób wspomnieć dwóch dodatków, które urozmaicają znacznie rozgrywkę. Pierwszy z nich zatytułowany Serce z kamienia zadebiutował w październiku ubiegłego roku i rozbudowuję fabułę podstawki o ponad 10 godzin dodatkowych wrażeń. Zabiera nas do nowej krainy leżącej na Ziemi Niczyjej. Serię z dodatku możecie obejrzeć u m.in. Tivolta.
KREW I WINO


Kolejny z nich to Krew i wino, który zadebiutował w ostatni dzień maja i przenosi nas do tajemniczej krainy Toussaint, której nie znana jest wojna i światowe konflikty. Jednak do tej utopii w końcu zawędrował chaos i zło, które Geralt musiał unicestwić. Poczynania z tym dodatkiem ujrzycie u Seta.
Historia Geralta rozpoczęła się już w ubiegłym tysiącleciu za sprawą Andrzeja Sapkowskiego, bez którego nie powstałaby marka gier od CD PROJEKTU. Firma powiedziała niedawno, że Krew i wino to ostatni dodatek do Wiedźmina 3, i że nie planują kontynuacji, gdyż muszą skupić się na swoim projekcie Cyberpunk 2077 oraz innych grach. Nic nie jest jednak przesądzone i pozostaje oczekiwać oficjalnych informacji w tej sprawie.


Graliście we wszystkie odsłony Wiedźmina? Czytaliście sagę? Piszcie!


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.