Wiedźmin 3: Dziki Gon w liczbach dwa lata po premierze

Wiedźmin 3: Dziki Gon w liczbach dwa lata po premierze

Gdybyśmy mieli wymienić najważniejsze wydarzenie dla polskiej branży gier wideo to bez wahania wskazalibyśmy na datę 19 maja 2015 roku - wtedy też swoją premierę miała gra "Wiedźmin 3: Dziki Gon", która wywróciła do góry nogami dotychczasowe spojrzenie na właśnie polską branżę gier.
Dokładnie dwa lata minęły od tego wielkiego momentu. "Wiedźmin 3" zdobył nie tylko uznanie Polaków, lecz praktycznie mieszkańców całego świata. Już przed premierą wszystkie media rozpisywały się o nadchodzącym sukcesie dzieła z kraju zza Wisły. Tak też się stało - nasz kraj został niezwykle doceniony i przede wszystkim zauważony na globalnym rynku.Jak zatem gra studia CD Projekt RED wypada w liczbach dwa lata od premiery? Przede wszystkim przez ten okres otrzymała duże rozszerzenia w postaci dodatków "Serce z Kamienia" oraz "Krew i Wino". Sam proces tworzenia "Wiedźmina 3" zajął natomiast firmie 3,5 roku. Przed wykreowaniem tej produkcji akcje spółki CD Projekt wyceniane były na zaledwie 6,21 zł, a w dniu premiery już 25 zł. Teraz natomiast jedna akcja jest warta 68,10 zł. Sam produkt trafił z kolei do mieszkańców 109 krajów.

Dystrybucja gier studia CD PROJEKT RED i obecność przedstawicieli Grupy Kapitałowej CD PROJEKT na świecie


Sukces polskiej produkcji można podsumować ogromną ilością nagród za najlepszą grę roku - "Wiedźmin 3: Dziki Gon" otrzymał ten tytuł ponad 250 razy ustanawiając tym samym rekord światowej branży. Wszystkich nagród gra uzyskała ponad 800, a ponad 60 dodatek "Krew i Wino. Jest to zasługa 1 500 osób, które były w jakiś sposób zaangażowane w produkcję tytułu. Owoc ich pracy sprzedano ponad 1 000 000 razy już siedem dni przed premierą gry. Do końca ubiegłego roku natomiast cała trylogia o Geralcie z Rivii rozeszła się w ponad 25 milionach kopii. Budżet produkcji wraz z promocją wyniósł z kolei 306 milionów złotych.Przychody jakie wygenerowała do końca 2016 roku sama gra wraz z dodatkami wynoszą ponad 1 000 000 000 zł - 96% to eksport. Wartość spółki CD Projekt wyceniana jest natomiast na 6 391 980 000 zł a wartość globalnego rynku gier wideo na 378 326 000 000 zł.

Co sądzicie o wynikach polskiego studia? Piszcie!


Źródło - bankier.pl


 

 

 

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.