Sieć TOR zagrożona. Rządy państw rozpoczynają walkę

Sieć TOR zagrożona. Rządy państw rozpoczynają walkę

Sieć TOR to dość kontrowersyjne miejsce, skupiające osoby z naprawdę skrajnych środowisk. Znaleźć tam można chociażby strony gromadzące przestępców czy ludzi z innymi patologicznymi skłonnościami. Internet ten jednak zawsze uchodził za bastion prywatności. 


Wszystko jednak wskazuje na to, że fundamenty tytułowej enklawy wolności zostały w ostatnim czasie nieco naruszone. Wszystko za sprawą surowej polityki rządu Wenezueli, który to niedawno zajął się cenzurą internetu. Na samym początku ofiarą stało się wiele niezależnych serwisów, teraz przyszedł czas na tzw. Deep Web.

Wykres ukazujący spadek wejść do sieci TOR w Wenezueli


Powyższy wykres ewidentnie ukazuje drastyczny spadek połączeń z siecią TOR w Wenezueli. Te dane są o tyle ciekawe, że do tej pory "drugi internet" uchodził za miejsce kompletnie nie do zdobycia - jak widać, cenzorzy tego państwa sobie poradzili. Możliwe więc, że na tego typu działania pokuszą się inne kraje.

Wydarzenie to budzi emocje szczególnie teraz, gdy coraz głośniej mówi się o tzw. ACTA 2.0 i licznych protestach związanych z kwestią cenzury internetu.

Źródło: theverge.com

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.