Ważny apel Karolka

Ważny apel Karolka

Prywatność jest stanem wolności od ingerencji innych. Niezależnie od wieku każdy z nas ma prawo do tej wolności, do takiego obszaru na który bez pozwolenia nikt nie powinien wkraczać.


Dzisiaj trochę na poważnie. Karol Dąbrowski szerzej znany jako „Karolek” w swoim własnym stylu, jednak zachowując odpowiednią dla sytuacji powagę, przedstawił bardzo ciekawe zjawisko jakie ostatnimi czasy nasila się wokół twórców i szczerze powiedziawszy zaczyna wszystkich przerażać. Poza oczywiście standardowym hejtem chodzi o brak poszanowania wolności osobistej twórcy. Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować jak widzowie, a może raczej fanatycy czy inaczej fanboye, bo nie można wszystkich widzów wrzucać do jednego worka, pozwalają sobie na zbyt dużo w stosunku do swoich ulubionych YouTuberów. Coraz więcej twórców jest nachodzonych we własnych domach przez swoich fanów, którzy chcą się przywitać, zrobić zdjęcie czy dostać autograf. Przy okazji nie jest to robione w sposób kulturalny, a wręcz przeciwnie. To jest nie szanowanie prywatności terytorialnej. Tacy „fani” są najczęściej nachalni i wulgarni w swoich czynach, nie przyjmują do wiadomości odmowy, bo przecież YouTuber jest osobą znaną i to jego obowiązek. Otóż nie. To są tylko ludzie, którzy tworzą filmy na Youtube i chcą się nimi dzielić z innymi. To wy, widzowie wynieśliście ich do rangi „gwiazd” czy czasami nawet „bogów”, a oni są po prostu ludźmi, którzy chcą cieszyć się tym co robią.


Dobrym momentem jest przypomnieć sobie dramę Gimpera i Atora, w której hejt i brak szacunku ze strony widzów osiągnął apogeum, a sprawa ostatecznie wylądowała w sądzie.


Karol wspomina w swoim filmie o prywatności cielesnej. Twórca to nie przytulanka. Wielu pozwala się do siebie przytulać, by zrobić zdjęcie lub po prostu żeby widz mógł poczuć się lepiej. Nie każdy musi na to pozwalać. To ich przestrzeń osobista, którą chcieliby zachować tylko dla siebie oraz swoich bliskich. Zwłaszcza gdy tacy widzowie wymagają tego od YouTubera gdy ten jest prywatnie na zakupach, spacerze czy na jakiejś wycieczce. Pamiętajcie, że oni też chcą mieć chwile odpoczynku.


Poświęćcie teraz chwilę czasu i posłuchajcie co dokładnie do powiedzenia ma Karol:
Bądźmy wszyscy kulturalni i nie zachowujmy się na ulicy jakbyśmy byli w ZOO. Od spotkań z idolami są specjalne imprezy takie jak MeetUp z którego relacje możecie przeczytać tutaj. Pamiętajcie o tym gdy następnym razem spotkacie YouTubera będąc w mieście. Każdy człowiek potrzebuje nieco prywatności.


Czy uważacie, że Karol ma rację? Niektórzy „widzowie” przesadzają? Podzielcie się z nami swoją opinią na ten temat.


Jakub Romanowski

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl