Ogromna wartość rynku e-sportowego w Chinach!

Ogromna wartość rynku e-sportowego w Chinach!

Nie od dziś wiadomo, że rynek e-sportowy to z roku na rok coraz większe pieniądze. Bardzo duże znaczenie mają tu Chiny - według ostatnich wyliczeń wartość e-sportowego rynku chińskiego przekracza już 3 mld dolarów amerykańskich. To naprawdę pokaźna kwota i tylko pokazuje powagę z jaką podchodzą Chiny do tego typu przedsięwzięć.
Kraj ten w okresie od września do listopada będzie gospodarzem Mistrzostw Świata League of Legends, a finał imprezy odbędzie się w naprawdę wyjątkowym miejscu - na stadionie olimpijskim w Pekinie wybudowanym niegdyś specjalnie na igrzyska w 2008 roku. Stolica Chin stanie się więc także stolicą światowego e-sportu.Do Pekinu zjadą się reprezentacje najlepszych z najlepszych graczy w popularnego LoLa. Turniej zdążył obrosnąć już niemałym prestiżem, stąd i towarzyszą mu naprawdę duże pieniądze, szczególnie, że rynek chiński jest niezwykle chłonnym gruntem dla wszelkich tego typu imprez. Według dziennika South China Morning Post, w samych Chinach gra więcej osób niż liczy cała populacja USA - ponad pół miliarda ludzi. Podano także, że najważniejsze rozgrywki League of Legends śledzi więcej ludzi niż mieszka w Washingtonie (ponad 800 tysięcy ludzi). Generalnie widzowie z Chin stanowią ponad połowę światowej publiczności e-sportu. Biorąc pod uwagę liczbę ludności nie jest to wcale nic dziwnego. Nie tylko w Chinach, ale w sporej części innych krajów azjatyckich kierunek e-sport w szkołach czy na uczelniach to nic nadzwyczajnego. Ze względu na duży popyt, cieszy się niemałym wzięciem i towarzyszy mu ogromne wsparcie. E-sport w Chinach stał się też po prostu zwykłym hobby, na które przeciętny gracz wydaje średnio 143 dolary rocznie, mają na uwadze tylko micro zakupy w samej grze. Oczywiście jest sporo darmowych treści, ale stanowią one jedynie zachętę do dalszego inwestowania w dany tytuł.

Gałąź ta z czasem będzie rozwijać się jeszcze bardziej. Rynek chiński pokazuje jedynie, że gry tego typu już dawno wdarły się na salony i należy zacząć traktować je naprawdę poważnie, szczególnie, mając na uwadze aspekt finansowy, odgrywający tak ważną rolę w dzisiejszym świecie.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.