Virtus.pro i pomoc psychologa sportowego

Virtus.pro i pomoc psychologa sportowego

Utrzymująca się od dłuższego czasu passa porażek nie wróżyła zbyt dobrze drużynie Virtus.Pro. Wielu fanów sugerowało i doradzało, by rozpocząć współpracę z psychologiem, który pomógłby Polakom odbić się od dna i sięgnąć po triumf. Jak się okazało, było to zbyteczne, gdyż owa ekipa zatrudniła go już kilka miesięcy temu.


Spekulacje na temat zatrudnienia psychologa sportowego w drużynie Polaków nasiliły się po odpowiedzi generalnego menadżera Virtus.pro, Romana Dvoryankina, na tweeta jednego z fanów. Zapytał on, czy są jakieś plany związane z psychologiem dla drużyny VP.CS, na co Rosjanin odpowiedział, że realizacja jest w toku. Sprawa ta nie mogła zostać niezauważona przez media. Rosyjska strona Cybersport.ru zwróciła się z prośbą do samego menedżera z prośbą o wyjaśnienie całej sytuacji, a on sam wypowiedział się tak:
Z drużyną Virtus.pro w CS:GO już od kilku miesięcy pracuje polski psycholog z USA – profesor na Uniwersytecie w Denver. Na prośbę chłopaków pomaga im w doradzaniu w zakresie motywacji do gry, prawidłowej komunikacji z kolegami z drużyny, radzenia z sytuacjami konfliktowymi, jeśli takie powstają. Historia ta trwa w przybliżeniu od połowy lipca, a z psychologiem w większości pracuje Wiktor „TaZ’” Wojtas. Do chwili, gdy Cybersport.ru nie zwrócił się z prośbą o skomentowanie mojego tweetu, nie opowiadaliśmy świadomie tej historii. Jest to kwestia wewnętrzna dotycząca drużyny, a Virtus.pro nie dąży do tego, by zrobić z niej piękny PR case study.

Jak można się domyśleć współpraca psychologa sportowego i Virtus.pro rozpoczęła się w okolicach lipca, kiedy to miał miejsce turniej Major Kraków 2017. Można przypuszczać, że pomoc poskutkowała, gdyż Polacy dotarli wtedy do półfinału. Niestety nie na długo, bo przez kolejnych kilka miesięcy Virtusi nie zdobyli żadnego zaszczytnego miejsca. Passa ta przerwana została dopiero kilka dni temu, gdy to zajęli 2. miejsce na EPICENTER 2017 w Petersburgu.Warto również wspomnieć, że na tym temat psychologa w szeregach Virtus.pro się nie kończy. Mimo że traktowany jest głównie jako wsparcie w kryzysowych chwilach, to menedżer VP planuje pójść krok dalej. Oznajmił również, że trwają już konsultacje z innymi ekspertami, którzy wspomogliby drużynę. Mowa tu nie tylko o zawodnikach grających w Counter Strike Global Offensive, ale również ekipy reprezentujące inne gry w rosyjskiej organizacji.
Praca trwa, ale nie zawsze. W przypadku, gdy drużyna potrzebuje czegokolwiek, może ona zwrócić się do psychologa. To nie jest ostateczna decyzja, obecnie prowadzimy rozmowy z niektórymi innymi specjalistami w dziedzinie psychologii. Chcemy, by oni zaproponowali alternatywy, które mogą być przydatne nie tylko dla naszej drużyny w CS:GO, ale również dla innych graczy, w sytuacji, gdy będą oni potrzebować wsparcia w tym zakresie.

Miejmy nadzieję, że owa współpraca zakończy się pomyślnie i w końcu zobaczymy Polaków na najwyższym stopniu podium. Warto wspomnieć, że najbliższą okazją do zaprezentowania swojej formy będzie StarLadder i-League Shanghai Invitational 2017 w Chinach, który rusza już jutro, a pierwszy mecz z udziałem naszych zawodników rozpocznie się o godzinie 12:00 (naszego czasu) przeciwko zespołowi Flash Gaming.

Agniecha Szyda

W wolnym czasie lubię pograć w gry z przyjaciółmi, interesuję się podróżowaniem i sportem, zwłaszcza siatkówką.