Czy to koniec hazardu w świecie CS:GO?

Czy to koniec hazardu w świecie CS:GO?

Ostatnie afery hazardowe związane ze światem Counter Strike: Global Offensive i pozwanie Valve Software skłoniło firmę do głębokich przemyśleń. Nie musieliśmy czekać długo na konkretne, wręcz druzgoczące kroki w celu unicestwienia loterii internetowych, w których wygrać można było skórki do broni.


O wydarzeniu, które wywołało wiele kontrowersji pisaliśmy tutaj. Valve nie mogło pozwolić sobie na to, aby było kojarzone z czerpaniem korzyści finansowych hazardu i postanowiło kategorycznie odciąć się od wszystkich pomówień krążących w internecie. Erik Johnson - osoba odpowiedzialna za rozwój biznesowy - wydał na oficjalnej stronie Steama oświadczenie, w którym zaprzecza, jakoby studio czerpało jakiekolwiek korzyści z serwisów hazardowych, w których to przedmioty z CS:GO są walutą. Przeczytacie je poniżej:
Chcielibyśmy wyjaśnić, że nie jesteśmy biznesowo powiązani ze stronami służącymi do uprawiania hazardu. Nigdy nie otrzymaliśmy także części dochodu, jaki generują. Steam nie posiada systemu do zamieniania wirtualnych przedmiotów z gry w prawdziwe pieniądze.valve_skin Skórki do broni wywołały jedną, wielką kontrowersję, która na pewno zostanie zapamiętana na długi czas.

Wszystko ma swoje początki w tym, że właściciele stron hazardowych korzystają z OpenID API, aby sprawdzić, czy osoba wystawiająca dany przedmiot nie oszukuje i faktycznie konto, jak i skórka jest jego własnością. Nie byłoby nic w tym złego, gdyby nie fakt, iż według prawa wykorzystywanie OpenID API do celów hazardowych jest surowo zabronione. Kwestia to również została poruszona w oficjalnym oświadczeniu.
Witryny hazardowe korzystają z OpenID API, w celu zweryfikowania czy dana osoba jest faktycznie właścicielem podanego konta Steam oraz przedmiotów, które się na nim znajdują.. Każda dodatkowa informacja pobierana przez stronę jest albo podawana manualnie przez samego użytkownika, albo zczytywana z jego profilu Społeczności Steam – w przypadku gdy jego status jest publiczny. Korzystanie z OpenID API w celu prowadzenia działalności hazardowej jest całkowicie zabronione.. W związku z tym rozpoczniemy wysyłanie ostrzeżeń do właścicieli tych serwisów, w których nawoływać będziemy do zaprzestania działalności. Wszyscy użytkownicy powinni mieć to na uwadze przy planowaniu korzystania z takich witryn.Oznacza to mniej więcej tyle, że najprawdopodobniej przedmioty użytkowników, które znajdują się w przechowalni danej strony zostaną bezpowrotnie utracone, gdy portal zostanie zamknięty. Jednak właściciel CSGODouble obiecał, że wszystkie koszta poniesione ze stratą wartościowych skórek zostaną przez niego pokryte. Pozostaje tylko wiara, że mówi prawdę.


Do Valve przyłączył się również Twitch, który zabronił transmitowania na żywo materiałów związanych z hazardowymi stronami. Przypomnijmy, że do tej pory było to możliwe tylko przez 30 minut. Streamy z portali zbanowanych przez twórców CS:GO będa skutkowały odpowiednią karą. Tyczy się to również nieoryginalnych gier, a wszystko to ze względów szacunku, którym Twitch.tv darzy zasady wprowadzane przez twórców gier.


Co sądzicie o decyzji Valve? Podzielcie się własnymi uwagami!


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.