Niebezpieczne aplikacje usunięte ze sklepu Google Play!

Niebezpieczne aplikacje usunięte ze sklepu Google Play!

Niestety na każdym kroku w internecie czyha niebezpieczeństwo. Niedawno na łamach naszego serwisu pisaliśmy o niebezpiecznych dodatkach do przeglądarki Google Chrome, które zostały przejęte przez hackerów. Podobny los spotkał niestety także aplikacje dostępne w sklepie Google Play - mowa aż o 500 różnego rodzaju programach na smartphony z systemem Android, które w związku z tym z trybem natychmiastowym zostały usunięte z marketu.
Firma Lookout, zajmująca się szeroko rozumianym bezpieczeństwem w internecie odkryła, że całkiem spora liczba aplikacji ze sklepu posiada w sobie lukę, która umożliwia instalowanie na naszych smartphonach bez naszej wiedzy i zgody złośliwego oprogramowania. Mowa tu o programach z różnych popularnych kategorii - od gier przez aplikacje pogodowe aż do edytorów zdjęć. Niestety nie została podana konkretna lista aplikacji które miały być niebezpieczne (wiemy jedynie o SelfieCity i Lucky Cash), niemniej jak podano wszystkie zostały już usunięte ze sklepu.Wspólnym mianownikiem wszystkich tych aplikacji jest użyte przy nich narzędzie SDK lgexin. Problem tkwi w tym, że w przypadku tej biblioteki wina leży nie po stronie twórców aplikacji, lecz po stronie serwera, z którego pobierane lub na który wysyłane są nasze dane.

Według informacji wszystkie te programy zostały pobrane ze sklepu aż ponad 100 milionów razy. Wszystkim użytkownikom zaleca się przeskanowanie za pomocą wbudowanych narzędzi swoich urządzeń w celu znalezienia ewentualnych wirusów.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.