Największa usterka w historii YouTube - sprawdź co ominęło cię w nocy

Największa usterka w historii YouTube - sprawdź co ominęło cię w nocy

Zaczęło się wczoraj wieczorem, a w nocy tak naprawdę dopiero się rozkręciło. Największa usterka w historii YouTube stała się faktem. Liczniki widzów wielu YouTuberów zaczęły szaleć, a niektórzy twórcy - jak sami mówią - spanikowali.


Co dokładnie działo się na YouTube przez ostatnie godziny?

Wczoraj wieczorem pierwsi YouTuberzy zaczęli zgłaszać fakt, że tracą widzów. Już ok. godziny 19:30, streamerzy zaczęli informować o tym swoich widzów. Większość myślała jednak, że jest to standardowe usuwanie martwych kont - tego typu czynności podejmuje się portal co kilka miesięcy. Wiele osób zauważyło natomiast, że to nie wygląda tak jak zawsze. Liczba widzów nie spadła bowiem w jednym momencie, lecz zaczęła ona maleć wraz z nagłaśnianiem tego przez danych YouTuberów.

Zarówno zagraniczni jak i Polscy streamerzy zaczęli na swoich streamach pokazywać, że dzieje się coś nieciekawego. Tym samym, zaczęli tracić mnóstwo subów. Najpopularniejszy YouTuber na świecie - PewDiePie odpalił streama i w godzinę "pozbył" się ponad 300 tysięcy widzów. W Polsce najwięcej "stracił" Ziemniak, którego licznik w pewnym momencie pokazywał... 0 subskrypcji.

top3 strat

Są jednak YouTuberzy, którzy mogą popisać się większym osiągnięciem. Ich liczba widzów, była przedstawiana na minusie.

black screen tv

Tak szybko spadały subskrypcje na kanale Ziemniaka:Jak działał bug?

Bug działał następująco: każda subskrypcja kanału liczyła się pojedynczo, natomiast cofnięcie suba - podwójnie. Do tego, każde cofnięcie subskrypcji naliczało się tyle razy ile kliknął je dany użytkownik. Tym sposobem najwięksi twórcy "tracili" setki widzów na sekundę. Cały bug, co bardzo ważne, dotyczył jedynie licznika subskrypcji, a nie faktycznej liczby subskrybentów kanału.

Wyjaśnienie sprawy

Sprawa po kilku godzinach została wyjaśniona przez YouTube na ich oficjalnym koncie na Twitterze. W okolicach północy, portal napisał jak wyglądała awaria oraz wspomniał, że pracuje nad rozwiązaniem sprawy.Po blisko 2 godzinach od powyższego Tweet'a, awaria częściowo została usunięta. Subskrypcje wróciły na kanały, ale nadal dani twórcy je tracili. Wszystko przez to, że każdy kto cofnął subskrypcje nie mógł ponownie zasubskrybować kanału. Właśnie dlatego, YouTuberzy mogli stracić mniejszą część realnych widzów, a nie tylko tych wyświetlanych na liczniku. Teraz sytuacja powoli wraca do normy.

Komentarze YouTuberów

O wszystkim niezwłocznie poinformowaliśmy was na naszej stronie w tym artykule. Sprawę postanowili skomentować także znani zagraniczni oraz polscy YouTuberzy. Wielu z nich postanowiło na żywo nadawać całą sprawę, a takim przykładem jest Ziemniak, którego w szczytowym momencie oglądało ponad 20 tysięcy osób. Poniżej znajdziecie materiały od kilku twórców.


Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.