USB-C oficjalnie stanie się standardem ładowania w Unii Europejskiej

USB-C oficjalnie stanie się standardem ładowania w Unii Europejskiej

Już w 2024 roku USB-C stanie się obowiązkowym gniazdem ładowania we wszystkich telefonach, tabletach i innych urządzeniach wprowadzonych na rynek Unii Europejskiej. Co to oznacza?


O tej wiadomości mówi się już od wielu miesięcy, ale to wczoraj prawodawcy z UE osiągnęli wstępne porozumienie dotyczące wprowadzenia tytułowego standardu w życie. Zgodnie z nim, wszystkie małe i średnie urządzenia elektroniczne sprzedane na terenie Unii Europejskiej będą zmuszone do korzystania z USB-C jako portu ładowania.

Jak dowiadujemy się z najnowszych komunikatów, lista oprócz telefonów obejmuje także laptopy, słuchawki, klawiatury, myszy komputerowe, tablety, aparaty cyfrowe czy przenośne konsole do gier. Okres przejściowy wyznaczono na 2 lata od wejścia przepisów, zatem standard zacznie oficjalnie obowiązywać jesienią 2024 roku.Wiele urządzeń już jakiś czas temu przyjęło USB-C jako standard ładowania, jednak są i takie firmy, których urządzenia jeszcze tego nie zrobiły. Najbardziej na zmianie może ucierpieć Apple, które nadal produkuje telefony ze złączem Lightning. Co uważacie o tej zmianie?

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.