USB-C oficjalnie obowiązkowe w smartfonach na terenie UE

USB-C oficjalnie obowiązkowe w smartfonach na terenie UE

Wczoraj Parlament Europejski zatwierdził wyczekiwane przepisy dotyczące standardu USB-C.  Oznacza to, że już od 2024 roku wszystkie urządzenia mobilne sprzedawane na terenie Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w ten port.


Projekt dotyczący nowych przepisów został przygotowany w czerwcu 2022 roku i już wtedy wzbudził sporo emocji, głównie ze strony producentów. Teraz Parlament Europejski zatwierdził nowe prawo, któremu sprzeciwiał się m.in. Apple.

W głosowaniu brało udział 623 europosłów. 602 z nich głosowało ZA, 13 PRZECIW, a 8 WSTRZYMAŁO SIĘ od głosu.


Producenci smartfonów oraz tabletów mają czas do jesieni 2024 roku, aby zastosować się do przepisów i doprowadzić do tego, że ich produkty będą wyposażone w ten port. Oprócz tego, konsumenci mają otrzymać możliwość wyboru tego, czy chcą otrzymać ładowarkę w zestawie. Z nowych regulacji nie jest zadowolone Apple, które wcześnie stwierdziło, że zmiana utrudni wprowadzanie innowacji.

Według przedstawicieli Unii Europejskiej, decyzja wpłynie jednak pozytywnie na ilość elektronicznych odpadów, która ma zmaleć o 11 ton. Dodatkowo, będzie to spore ułatwienie dla obywateli, którzy nie będą musli martwić się koniecznością zakupu dodatkowych ładowarek.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.