Unboxall nagrał ważny film o tym, jak zmienił się YouTube

Unboxall nagrał ważny film o tym, jak zmienił się YouTube

Dlaczego kontent na kanale Unboxall tak bardzo się zmienił na przestrzeni lat? Czemu YouTuberzy są coraz bardziej ograniczani w inwencji twórczej i dlaczego coraz trudniej jest pogodzić warunki stawiane przez platformę z tym, czego rzeczywiście chce twórca? Paweł odpowiada.


Paweł Smektalski otworzył swój kanał ze zwariowanymi testami i unboxingiem przedmiotów dobre kilka lat temu. Jak sam stwierdził — zaczynając swoją przygodę z YouTube, już na starcie sądził, że to ostatnia szansa dla nowych twórców, by móc cokolwiek osiągnąć. O tym, jak bardzo się wtedy pomylił, miał szansę opowiedzieć na swoim ostatnim materiale.

Kanał TheUnboxall z biegiem czasu powoli przechodził najróżniejsze zmiany. Z jednej strony nie ma się co dziwić, same zmiany często przynoszą pozytywne efekty. Jednak głównym tematem filmu Pawła stały się zmiany, które nie zawsze wynikały z jego własnych chęci. Zresztą mowa tutaj o całym YouTube.


Wszyscy zaczniemy lepić wielki basen kulek, jeśli tylko będzie to popularne". Ci z Was, którzy bacznie obserwują platformę od przynajmniej kilku ostatnich lat, z pewnością zauważyli, że serwis ten nie stoi w miejscu. YouTube jako platforma wideo dynamicznie wprowadza zmiany i wciąż próbuje znaleźć najlepsze środki na zwiększenie swoich korzyści.
Jak zauważył Unboxall — coraz bardziej zaczynają tracić na tym twórcy.

Przykładem może być zakładka proponowanych filmów. Kiedyś było o wiele łatwiej doglądać kanały naszych ulubionych YouTuberów. Dzisiaj sprawa jest skomplikowana. Na głównej stronie serwisu nie wyświetlają się już filmy subskrybowanych kanałów, lecz materiały dobrane przez algorytmy YouTube. Najczęściej są to oczywiście twory family-friendly oraz te, które całkowicie spełniają zasady stawiane z góry.TheUnboxall zwrócił uwagę na smutną prawdę. Internetowi twórcy są dzisiaj wręcz zmuszani do produkcji takich filmów, jakie przypadną do gustu samej platformie. Spadki zasięgów i liczne ograniczenia to tylko jeden z problemów, który dotyka wielu polskich i zagranicznych YouTuberów.

 

Co sądzicie o przemyśleniach Unboxalla? Zgadzacie się? Piszcie!


Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.