Ten kraj wprowadził podatek za social media

Ten kraj wprowadził podatek za social media

Wyobrażacie sobie sytuację, w której polski rząd uchwaliłby ustawę głoszącą, że od tego momentu codziennie musicie odprowadzać podatek od korzystania z portali społecznościowych? Zapewne nie. Dla mieszkańców pewnego kraju taki stan rzeczy stał się właśnie rzeczywistością.


Chodzi o Ugandę, państwo położone we wschodniej Afryce. Blisko 17 milionów mieszkańców tego regionu podłączonych jest do sieci - to właśnie ich obejmie tytułowy podatek. Wynosić ma w przeliczeniu na naszą walutę około 20 groszy dziennie. Dla nas taka kwota nie wydaje się zbyt wygórowana, ale jeśli spojrzymy na zarobki Ugandyjczyków to cena ta wydaje się być ogromna.

Mieszkańcy Ugandy należą do najbiedniejszych na świecie


Głównym powodem wprowadzenia tej opłaty ma być zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Przy 17 milionach użytkownikach sieci przychód wyniesie około 850 tys. dolarów każdego dnia.

Jeśli dana osoba nie uiści podatku, to lokalny dostawca internetu będzie zobowiązany do zablokowania jej dostępu do Facebooka i innych portali społecznościowych. Sprawą zainteresowała się już organizacja Amnesty International.

Piotr Malinowski

Zapalony fan gier studia Piranha Bytes. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji.