Twórcy zabezpieczenia Denuvo pozwali popularnego crackera!

Twórcy zabezpieczenia Denuvo pozwali popularnego crackera!

Najwięksi wydawcy gier wideo w większości dbają o to, aby ich produkcje były odpowiednio zabezpieczone. Aktualnie pionierem w tej kwestii jest firma Denuvo, która w ostatnim czasie pozwała człowieka specjalizującego się w łamaniu ich blokad. 


Mowa tutaj o użytkowniku posługującym się w sieci pseudonimem Voksi. Został on zatrzymany przez pewną bułgarską grupę specjalizującą się w cyberprzestępstwach. Człowiek ten od dłuższego czasu zajmował wysokie stanowisko w grupie Revolt, której głównym zajęciem jest właśnie łamanie zabezpieczeń antypirackich.

Voksi odpowiada chociażby za złamanie zabezpieczeń gry Assassin's Creed: Origins


Kilka dni temu do domu tytułowej osoby weszła policja i skonfiskowała należący do niej komputer - o tym fakcie poinformował sam zatrzymany. Firma odpowiedzialna za Denuvo już złożyła pozew na użytkownika, zaś bułgarska policja nieustannie szuka nowych dowodów potwierdzających winę 21-latka.

Voksi chciał nawet skontaktować się z Irdeto, aby całą sprawę rozwiązać w bardziej pokojowy sposób. Korporacja najwidoczniej nie chciała nawet zaczynać z nim dyskusji - wydała tylko dłuższe oświadczenie, którego fragment znajdziecie poniżej.
Piractwo to zagrożenie, które jest mocno zakorzenione w branży gier. Skupiamy się na zabezpieczeniu zawartości należącej do wydawców i zapewnieniu tego, aby hakerzy nie mogli zniekształcać growego środowiska w celu osiągnięcia osobistych korzyści, i to kosztem innych graczy. Szybka akcja bułgarskiej policji w tej sprawie pokazuje siłę współpracy między organami ścigania a dostawcami technologii. Piractwo jest poważnym przestępstwem, któremu zamierzamy przeciwdziałać.

Sam cracker uważa, że działał dla dobra graczy, gdyż, jego zdaniem, technologia Denuvo niekorzystnie wpływa na pracę procesora i obciąża go. Łamiąc zabezpieczenia chciał zwiększyć komfort rozgrywki u użytkowników.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.