Twórca akcji #bojesieciemnosci zatrzymany przez policję!

Twórca akcji #bojesieciemnosci zatrzymany przez policję!

Tą sprawą ostatnimi czasy żyła cała Polska. Jedna z największych zbiórek ostatnich tygodni okazała się oszustwem. Nie tak dawno pisaliśmy o tym także i my. Jej organizator właśnie został zatrzymany przez policję i jeszcze dziś ma złożyć wyjaśnienia w tej głośnej sprawie.


Cała sprawa potoczyła się bardzo szybko. Wraz ze wzrostem zainteresowania zbiórką rosła także ilość pytań odnośnie Antosia, rzekomo chorego na siatkówczaka oka chłopczyka, który miał tracić wzrok i któremu "na już" potrzebne były pieniądze. W akcję zaangażowało się tysiące zwykłych ludzi, ale także ogromna ilość sławnych osób ze świata publicznego, także ze świata internetu, dzięki którym cała akcja nabrała takiego rozpędu. Z czasem jednak  na wierzch wychodziło co raz to więcej przesłanek za tym, że akcja jest jednym wielkim oszustwem, aż w pewnym momencie głos w sprawie zabrał sam organizator zbiórki, który publicznie ogłosił.. że akcja jest fałszywa.

Dziś, tj. 13 lipca Michał S. został zatrzymany w jednym z mieszkań w Warszawie przez wrocławskich Funkcjonariuszy z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego oraz Wydziału dw. z Cyberprzestępczością. W miejscu pobytu znaleziono m.in. sprzęt sportowy, elektroniczny oraz część gotówki, która najprawdopodobniej pochodzi ze wspomnianej zbiórki. Sam zatrzymany 23-latek został przewieziony do Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, gdzie trafił do policyjnego aresztu. O jego dalszych losach zdecyduje sąd. Serwis zrzutka.pl po całej akcji wprowadził zmianę w zasadach organizowania zbiórek na swojej stronie, co ma zwiększyć ich wiarygodność i zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.Cała ta sprawa bardzo nadszarpnęła zaufanie publicznie względem innych podobnych zbiórek. Pamiętajmy jednak, że mimo niestety sporej ilości oszustw istnieje także wiele przypadków, gdzie podopieczni różnych fundacji naprawdę potrzebują naszej pomocy. Bądźmy czujni, nie dajmy się oszukać, ale też nie bójmy się pomagać, bo jeśli szukać czegoś pozytywnego w całej tej sprawie, to tego, że pokazała, jak bardzo potrafimy zmobilizować się w słusznej dla drugiego człowieka kwestii i jak wielką skalę potrafi ta pomoc osiągnąć.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.