Tofiki dla APYnews:

Tofiki dla APYnews: "Nie twierdzę, że jestem aniołkiem" [WYWIAD]

Czy YouTuberzy czytają książki? W niektórych przypadkach można by się nad tym głębiej zastanowić, natomiast jeśli chodzi o Wiktorię Wierzgoń, czyli Tofiki, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. YouTuberka znana z przeglądów książkowych opowiedziała nam o swoim roku przerwy od studiów, stosunku do książek i zdradza, jakiego języka chciałaby się nauczyć. 


Jesteś bardzo kulturalną YouTuberką. To po prostu widać po Tobie i Twoim kanale na YouTubie. Sądzisz, że brakuje kanałów na pewnym poziomie kultury osobistej na polskim YouTubie?


Dziękuje! Naprawdę miło mi to słyszeć, po prostu staram się zachowywać tak, jak wychowali mnie rodzice. Szczerze mówiąc, nie śledzę za bardzo polskiego YouTube'a, choć z tego, co słyszałam, to dzieją się tam różne rzeczy... Jednak YouTuberzy, których udało mi się bliżej poznać, są naprawdę mili i w większości dobrze wychowani, więc myślę, że z polskim YouTubem jeszcze nie jest tak źle?


Wiadomo, że to nie jest też tak, że dzisiejsze kanały na YouTubie i YouTuberzy nie mają w sobie kultury osobistej, ale często to wszystko jest niwelowane przez otoczkę wulgarności i miło jest odpocząć na kanale, na którym nie latają ciągłe przekleństwa.


No tak, chociaż ja sama nie twierdzę, że jestem aniołkiem. Zdarza się, że i mnie wymsknie się jakieś wulgarne słówko, ale nie wyobrażam sobie, udostępnić filmu, w którym przeklinam. U mnie to po prostu nie wchodzi w grę, zdaję sobie sprawę, jaka grupa wiekowa mnie ogląda i nie chciałabym ich zachęcać do takiego zachowania.


Myślisz, że dzięki swojej działalności na YouTubie przekonujesz ludzi do czytania, czy raczej są na nim tylko mole książkowe, którym brakowało takiego kanału, jak właśnie Twój?


Mam wielką nadzieję, że jednak dzięki tej serii nie tylko integruje się z ludźmi, którzy lubią czytać książki, ale również ich do tego przekonuję. Ja sama kiedyś nie lubiłam czytać książek, ale wystarczy, że jedna osoba poleci Ci książkę, która akurat Cię zainteresuje i już Twoja opinia na temat czytania może zmienić się o 180 stopni. Dlatego jest mi naprawdę miło, kiedy widzę komentarze, w których ludzie mi dziękują, ponieważ dzięki mnie zaczęli więcej czytać.A co byś powiedziała ludziom, żeby zachęcić ich do czytania?


Nie zniechęcajcie się po nieudanej lekturze! Może akurat ta książka nie była dla was. Przejdźcie się do księgarni, rozejrzyjcie się za czymś, co mogłoby Wam się spodobać lub zapytajcie pracownika księgarni, czy mógłby Wam coś z danego gatunku polecić. W księgarniach z reguły pracują ludzie, którzy lubią książki, więc wiedzą, co jest naprawdę ciekawe – sama nie raz się o tym przekonałam!


Często to robisz, czy raczej Ci na tym nie zależy, bo wiesz, że każdy musi sam do tego dojść?


Tylko czasem, ponieważ zbyt częste namawianie ludzi do sięgania po książki może ich zniechęcić. W sumie, u mnie jest tak ze wszystkim, jeśli ktoś na siłę próbuje mnie do czegoś przekonać, to nic z tego nie wyjdzie.


A może to książka musi znaleźć człowieka? Na przykład mój brat, miał wielką awersję do książek, a jednak sam z siebie przeczytał Starego Człowieka i Morze z miłości do wędkowania.


Tak, właśnie. Czasem po prostu trafiamy na złe książki, ale nie ma nic lepszego od momentu, w którym w końcu trafimy na tę właściwą.


Oprócz książek na swoim kanale opowiadasz także o technologii. Bardziej interesujący jest dla Ciebie świat pełen technologii, czy książkowe oderwanie od świata?


Uwielbiam zatracać się w książkach, ale również testować nowe gadżety. Chyba nie potrafiłabym wybrać.


I na to, i na to masz teraz bardzo dużo czasu – idziesz na studia dopiero za rok?


Tak, studia dopiero za rok, a w tym roku zamierzam skupić się na rozwijaniu kanału. Chcę rozwijać dobrze znane serie Jak to działa, Moli książkowych, a także nowych serii, takich jak DIY czy Tofiki Challenge, w której nie tylko sama spełniam swoje małe, bądź duże marzenia i cele, ale również zachęcam do tego swoich widzów.Wiesz, że w ten sposób dajesz przykład młodym ludziom, że jeśli pójdą na studia rok później, to świat się nie zawali? Zawsze przecież można go jakoś konstruktywnie i pożytecznie wykorzystać. Zauważyłaś takie nastawienie wśród swoich rówieśników?


Kiedy zdecydowałam się na rok przerwy, wiele osób stwierdziło, że to zły pomysł, że po roku pewnie nie wrócę już do nauki, albo po prostu zmarnuję ten rok, nic konkretnego nie robiąc. Nie zgadzam się z nimi. Miałam wstępny pomysł, na jakie studia chciałabym iść, ale nie byłam do tego przekonana, a nie chciałabym zmarnować roku nauki, by w kolejnym zdecydować się na coś innego. Jak się okazuje, była to dobra decyzja, bo aktualnie moje plany kompletnie się zmieniły. Wiec nie ma czego się bać, robiąc sobie rok przerwy przed studiami, ale trzeba być konsekwentnym. Spędzić ten rok produktywnie i dopilnować, aby był to tylko JEDEN rok.


A więc jak planujesz spędzić swój rok przerwy poza rozwijaniem kanału?


Z góry zaplanowałam sobie kilka konkretnych rzeczy do zrobienia w tym roku, jak chociażby wyjazd do Chorwacji na kilka miesięcy, aby nauczyć się chorwackiego. Jest to zaledwie jeden z punktów projektu Tofiki Challenge.


Życzę w takim razie powodzenia w realizacji Twoich planów. Dziękuję za miłą rozmowę!


Ja Tobie również dziękuję, było mi bardzo miło.


avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.