TikTokowi grozi wysoka grzywna. Chodzi o dane osobowe dzieci

TikTokowi grozi wysoka grzywna. Chodzi o dane osobowe dzieci

Właściciel aplikacji TikTok, firma ByteDance Ltd. znalazła się na celowniku brytyjskiego organu nadzorującego ochronę prywatności. TikTokowi grozi kara 29 mln dolarów.


Firmę pozywa była komisarz ds. dzieci w Anglii, Ann Longfield. Według niej TikTok przez lata naruszał zasady ochrony danych wobec najmłodszych użytkowników aplikacji.

Jak informuje agencja prasowa Bloomberg, Biuro Komisji Informacji w poniedziałek wysłało do ByteDance zawiadomienie o możliwości pozwania i potencjalnej grzywny. Ma ona wynieść około 29 mln dolarów. Powodem pozwu ma być brak pozyskiwania przez TikToka niezbędnej zgody rodziców od nieletnich, którzy używają aplikacji. Co więcej, platforma miała przetwarzać część danych bez podstawy prawnej. Póki co TikTok zaprzecza powyższym informacjom i nie zgadza się z oskarżeniami.Zapewne w najbliższych tygodniach/miesiącach poznamy dalszy bieg dochodzenia, jednak warto zwrócić także uwagę na pozytywne ruchy aplikacji w stronę ochrony młodych osób.

TikTok już w zeszłym roku zapowiedział ograniczenia dla najmłodszych. Zmiany na TikToku dotyczyły zablokowania możliwości wysyłania wiadomości do osób poniżej 16 roku życia oraz umożliwienie tym osobom publikacji jedynie dla przyjaciół i obserwowanych. TikTok dodał również opcję transmisji na żywo „wyłącznie dla widowni powyżej 18 roku życia”, w celu zadbania o zdrowie psychiczne dzieci.

Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.