TikTok zamierza pozwać administrację Donalda Trumpa

TikTok zamierza pozwać administrację Donalda Trumpa

W ciągu ostatnich dni wyjątkowo głośno zrobiło się o sporze Stanów Zjednoczonych oraz Chin, przez który aplikacja od grupy ByteDance może stracić drugi rynek funkcjonowania. Prezydent Donald Trump podpisał kilka dni temu oświadczenie, na które TikTok zamierza zareagować pozwem. 


Wojna na linii TikTok - USA nabrała wiatru w żagle dokładnie 7 sierpnia, kiedy Donald Trump podpisał rozporządzenie blokujące transakcje z właścicielami aplikacji TikTok oraz WeChat. Treść dokumentu ma oficjalnie wejść w życie 20 września bieżącego roku i oznaczać będzie całkowity zakaz wykonywania transakcji z firmami ByteDance oraz Tencent. Powodem takiej, a nie innej decyzji jest kwestia bezpieczeństwa narodowego, które zdaniem Amerykanów - jest zagrożone przez wyżej wspomniane aplikacje. TikTok jest obecnie w trakcie szukania sposobu na ominięcie zbliżającego się zakazu, jednak równocześnie zapowiedział pozew, który wystosowany ma zostać przeciw administracji prezydenta USA. Zapowiadany pozew ma wpłynąć do sądu w Kalifornii, gdzie umiejscowiona jest główna siedziba TikTok'a w USA.  Zdaniem przedstawicieli aplikacji - działania Trumpa są "niekonstytucyjne, gdyż nie dały TikTok'owi szansy obronienia się z zarzutu naruszenia bezpieczeństwa narodowego." Póki co ciężko przewidzieć jak cała sytuacja się zakończy, jednak sprawie z pewnością uważnie przyglądają się tysiące zaniepokojonych TikTokerów ze Stanów Zjednoczonych, którzy powoli muszą przygotowywać się na najgorszy możliwy scenariusz.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.