Tibia i legendarny teleport. Czy tajemnica została odkryta?

Tibia i legendarny teleport. Czy tajemnica została odkryta?

Rynek gier MMORPG istnieje od ponad dwudziestu lat i czy tego chcemy, czy nie - pewne tytuły stają się po prostu legendarne i nawet ten, kto nigdy nie miał okazji zagrać w produkcję należącą do tego gatunku zna tą jedną, prawie najstarszą grę online na świecie. Mowa oczywiście o Tibii, która niedługo obchodzić będzie swoje dwudziestolecie. Przez ten czas narodziło się wokół niej wiele tajemnic i teorii spiskowych, o których chciałbym Wam dzisiaj opowiedzieć, a konkretnie o jednej z nich.


Pierwsze lata od startu Tibii minęły niezbyt formalnie i poważnie, bo firma, która Tibię stworzyła powstała cztery lata po odpaleniu jej serwerów. Tytuł ten został bowiem stworzony przez czterech studentów, a gdy Ci zorientowali się, że będą z tego jakieś zyski i ludzie naprawdę ich dziełem się interesują postanowili zarejestrować znak towarowy CipSoft. Tak w wielkim skrócie zaczęła rodzić się produkcja, wokół której narosło wiele kontrowersji i idiotycznych stereotypów.


W tamtych czasach nie każdy (przynajmniej w Polsce) posiadał dostęp do internetu, więc zagranie w coś na odległość z innymi ludźmi było czymś niespotykanym. Popularne swego czasu kafejki internetowe pękały w szwach, bo do co raz większego grona osób dochodziły wieści, że mogą tam pograć w Tibię. Wtedy każdy zdobyty poziom doświadczenia był powodem do dumy i wielkim osiągnięciem. Marzeniem było zobaczyć na swoim koncie liczbę trzycyfrową  i niewątpliwie dużo ludzi dążyło właśnie do tego pułapu. Dzisiaj taki poziom nie robi na nikim żadnego wrażenia, wręcz nic nie znaczy.


Przejdźmy więc do głównego tematu, który chciałem poruszyć. Większość osób, które miały okazję zagrać w Tibię słyszało zapewne o tajemniczych drzwiach umiejscowionych na Banucie, które może otworzyć tylko użytkownik ze zdobytym poziomem 999 lvl. Kilkanaście lat temu nie mieściło się to w głowach, lecz dzisiaj możemy, nadal z wielkim niedowierzaniem, obserwować krok milowy dla gatunku MMORPG. Gracz o nicku Kharsek w ostatnich tygodniach awansował na 999 lvl i tym samym zapisał się jako legenda świata MMO. Wszystko działo się na żywo i jak wielkim rozczarowaniem dla graczy okazał się fakt, że Kharsek przez bramkę przejdzie dopiero, gdy osiągnie poziom czterocyfrowy.


Wszyscy czekali na ten moment i stało się. Kilka dni temu mogliśmy obserwować awans gracza na 1000 lvl. Oczywiście przeszedł przez teleport, ale nikogo o tym nie poinformował. Zagadka legendarnego przejścia nadal pozostawała wielką tajemnicą. Z godziny na godzinę coraz większe grono osób dowiadywało się o tym osiągnięciu i było ciekawych, kiedy wreszcie dowiedzą się prawdy. Teorii jest wiele, lecz jedyną wiadomą jest to, że po drugiej stronie teleportu znajduje się wyspa dodana w ubiegłorocznej zimowej aktualizacji. To, że gracz przeniósł się właśnie tam wiemy stąd, że ciekawscy użytkownicy użyli specjalnego zaklęcia, które umożliwia namierzanie lokalizacji danego osobnika. Wczoraj wyciekł (nie wiadomo do końca czy prawdziwy, lecz wszystko wskazuje, że tak) screen z gry zrobiony przez Kharska, na którym możemy zobaczyć właśnie ową wyspę oraz pustą skrzynię. To, co się w niej znajdowało wie tylko sam gracz, a my możemy tylko się domyślać.
tibia Tego, czy jest to zwykły trolling, czy skrzynia naprawdę była pusta, pewnie nigdy się nie dowiemy.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat tego osiągnięcia zapraszamy Was do obejrzenia dwóch materiałów Kastiego, który już od wielu lat tworzy na YouTube filmy związane z Tibią. Przedstawia on w nich swoje teorie na temat teleportu, jak i samego gracza:

Co myślicie na temat tego wyczynu? Może sami graliście w Tibię? Piszcie!


 

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.