Sprawdzono, do czego Amerykanie używają YouTube

Sprawdzono, do czego Amerykanie używają YouTube

Napiszemy to wprost i na przekór wszelkim stereotypom o Amerykanach: najwięcej z nich YouTube używa do nauki. Jest jednak jak zwykle"ale".


Pierwsze "ale" to zacznijmy od początku. Pew Research Center przeprowadziło badania na grupie dorosłych obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy korzystają z YouTube. Aż 51% z nich używa serwisu do tego, żeby nauczyć się czegoś. Druga najpopularniejsza odpowiedź z 28% to spędzanie wolnego czasu, a na trzecim miejscu z 19% popularnością eq aequo znalazło się decydowanie czy lepiej kupić dany produkt, czy nie oraz zrozumienie rzeczy, które dzieją się na świecie.

Przejdźmy teraz do drugiego "ale", które tyczy się tego, że badanie zostało przeprowadzone na dorosłych Amerykanach, a więc jego wyniki nie oddają w odpowiedni sposób istoty rzeczy. Z pewnością najpopularniejsza odpowiedź dotycząca korzystania z serwisu w celu uczenia się czegoś zaczęłaby tracić na rzecz spędzania wolnego czasu, gdyby w badaniu wzięła udział młodzież, wśród której YouTube jest najczęściej głównym źródłem rozrywki. Natomiast w przypadku dorosłych rzeczywiście może być tak, że korzystają oni z serwisu tylko wtedy, ze względu na ograniczoną ilość czasu, żeby się czegoś nauczyć lub skorzystać z poradnika na dany temat.Oczywiście to samo może robić młodzież i z pewnością robi, jednak młodzi ludzie więcej czasu poświęcają całościowo na przesiadywanie w serwisie i oglądają bardzo zróżnicowane treści. Tak więc badanie niestety nie skupiło się na tej dominującej części użytkowników serwisu, więc można powiedzieć, że jest ono niekompletne - choć oczywiście przekazuje pewną dawkę wiedzy.

Badanie wzięło pod uwagę także dzieci i zapytało ich rodziców, czy napotkane treści w serwisie były odpowiednie dla ich pociech. Chociaż aż 61% z nich odpowiedziało, że spotkało się z takimi, to jednak 81% pozwala korzystać z serwisu, a 34% zgadza się na to regularnie. Może to być spowodowane usługą YouTube Kids, która niedawno wystartowała w Polsce.

Podsumowując, Amerykanin nie jest taki głupi, jak go malują i też chce się rozwijać. Jesteśmy ciekawi, jak w Polsce wypadłoby podobne badanie, choć bardzo możliwe, że wynik byłby podobny.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.