Spotify ma problem z piratami - to już 2 miliony nielegalnych kopii!

Spotify ma problem z piratami - to już 2 miliony nielegalnych kopii!

Nieautoryzowane wersje aplikacji to zawsze spory problem dla dużych twórców. Przekonało się o tym m.in. Spotify, które przy okazji ostatnich badań rynkowych odkryło, że piracka wersja przyciągnęła do siebie aż 2 miliony użytkowników, a to sugeruje, że najwyższy czas na zmiany.


Oczywiście Spotify nadal jest najpopularniejszą platformą streamingową tego typu, jednak podana wcześniej liczba 2 milionów osób to i tak realny problem. Szczególnie, że w ubiegłym roku serwis zanotował spore straty finansowe.

Problem jest tym bardziej istotny, że Spotify oferuje swoją aplikację w dwóch wersjach - płatnej z pełnym zakresem usług i darmowej, teoretycznie bardziej przystępnej, ale posiadającej tak bardzo niepożądane przez wielu reklamy. Za sprawą pirackich wersji, wiele osób posiada aplikację bez reklam za darmo. Powoduje to spadek zainteresowania aplikacjami z legalnego źródła, które tym samym nie generują spodziewanego zysku.Z boku może się wydawać, że te 2 miliony w stosunku do 157 milionów wszystkich użytkowników to zaledwie ułamek, jednak jeśli pomnożymy tę liczbę przez kwotę jaką trzeba zapłacić za wersję premium to byłaby to już spora szansa na załatanie dziury w budżecie.

Spotify w najbliższym czasie ma zająć się tym problemem i nieco bardziej przyłożyć się do weryfikacji aplikacji. Wysłano już nawet maile do osób, u których potwierdzono nielegalną wersję. Możemy się spodziewać, że jeśli w najbliższym czasie nie przyniesie to spodziewanego efektu, to na tego typu wiadomościach się nie skończy i zobaczymy znacznie bardziej zdecydowane działania ze strony firmy.

Źródło: Techspot.com

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.