Sony ujawnia szczegóły konsoli PlayStation 5

Sony ujawnia szczegóły konsoli PlayStation 5

Sony ostrożnie dawkuje informacje o PlayStation 5. Podczas gdy Microsoft przedstawił już wygląd swojej nowej konsoli, Japończycy ujawnili dopiero logo sprzętu oraz najważniejsze cechy urządzenia. Wszystko to na rozpoczętych dziś targach CES 2020.


Wygląd oraz cena PlayStation 5 nadal stanowią zagadkę. Sony nie ma w zwyczaju prezentowania wszystkich informacji od razu - nie inaczej jest w przypadku nadchodzącej konsoli. Na technologicznych targach CES 2020 zdecydowano się jedynie na potwierdzenie plotek, które od dłuższego czasu krążyły w sieci.

Klasyczne logo "piątki" l Źródło: Sony


Sony przedstawiło oficjalne logo PS5, które w zasadzie od poprzednich różni się jedynie cyfrą. Czy to źle? Skądże. Producent nie widzi sensu w zmienianiu czegoś, co po prostu działa.

Japoński koncern podzielił się także specjalną grafiką, na której zawarte są najważniejsze cechy PlayStation 5. Na co możemy liczyć? Na format dźwięku przestrzennego 3D Audio, co stanowić ma przełom w jakości dźwięku na konsolach.

Oto, co otrzyma PlayStation 5 l Źródło: Sony


DualShock 5 wzbogacony zostanie o zaawansowaną technologię haptyczną. Zapomnijcie o prostych wibracjach - deweloperzy będą mogli zaimplementować efekty adekwatne do tego, co dzieje się na ekranie. Jeśli w produkcji zawali się budynek, to z pewnością odczujecie to na padzie. Do tego dochodzą ulepszone triggery - poziom ich wciśnięcia będzie powodował np. silniejsze naciągnięcie cięciwy łuku itd.

Potwierdziły się plotki odnośnie ultra-szybkiego dysku SSD. PlayStation 5 ma być konsolą, gdzie użytkownik zapomina o ekranach ładowania. Oby to się potwierdziło. Sony nie określiło jaką pojemność będą miały nośniki danych.

Nie zabraknie także wsparcia dla sprzętowego ray tracingu. Technologia pozwalająca na  symulację gry światła i cienia w czasie rzeczywistym nie miała pojawić się (według plotek) na konsoli od Sony, jednak producent wszystkiemu zaprzeczył.

Napęd optyczny konsoli będzie wspierał dyski Ultra HD Blu Ray (podobnie jak Xbox One X). Oglądanie filmów stanie się więc możliwe w 4K UHD (rozdzielczość 3840 x 2160) i 60 klatkach na sekundę.

Kiedy premiera PlayStation 5? Sony po raz kolejny potwierdziło, że debiut konsoli nastąpi w okresie świątecznym 2020 roku. Nadal jednak zagadką pozostaje cena. Według internetowych plotek za PS5 będzie trzeba zapłacić 499 dolarów.

 

Co sądzicie o nowych faktach dotyczących PlayStation 5? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.