RoxMb zaangażowany w polskie tłumaczenie Minecrafta!

RoxMb zaangażowany w polskie tłumaczenie Minecrafta!

Minecraft to niewątpliwie produkcja, która na długo zapisze się na kartach historii gier komputerowych. Stworzony przez studio Mojang ogromny sandbox już od dobrych kilku lat jednoczy niektóre środowiska graczy i jego popularność zdaje się nie spadać. Parę lat temu miała miejsce aktualizacja, dzięki której w grze pojawiło się polskie tłumaczenie Minecrafta. Problem jest taki, że niekiedy nazwy niektórych przedmiotów, czy potworów nie mają swojego odpowiednika w języku polskim i tłumacze miesiącami głowią się nad nadaniem odpowiedniego nazewnictwa lub po prostu wymyślają je na szybko.


Niedawno (trzy miesiące temu) ludzie odpowiedzialni za polskie tłumaczenie Minecrafta postanowili w tłumaczenie nazw nowych potworów zaangażować... społeczność, czyli graczy, dzięki którym jakakolwiek gra w ogóle utrzymuje się na rynku. W tym celu odezwali się do użytkownika RoxMb, który tworzy materiały na YouTube poświęcone właśnie hitowi od Mojang. Skierowali do niego prośbę o nagranie filmu, w którym poinformuje swoich widzów o pewnego rodzaju wyzwaniu, które polegać ma na wymyśleniu dwóch nazw dla dwóch nowych kreatur mających pojawić się w aktualizacji 1.10. Jedną z nich jest Stray - występujący na terenach lodowych, a drugim natomiast Husk, który występuję na obszarach pustynnych. Po szczegóły zapraszamy do zapoznawczego filmu Rox'a:
Dzisiaj jesteśmy świadkami spełnienia opisanego wyżej wyzwania. Na kanale RoxMb pojawił się bowiem materiał, w którym ogłasza "wyniki" burzy mózgów, jaką przez trzy miesiące prowadzili w komentarzach jego widzowie. Krótko mówiąc - udało się. Z ponad dwunastu tysięcy komentarzy wybrana została nazwa jednego z dwóch potworów - Huska, który od dzisiaj w polskiej wersji językowej występować będzie jako Posuch. Oryginalna polska wersja drugiego monstrum - Straya - pozostaje bez zmian (Tułacz). Komentarzy z propozycją właśnie takiej nazwy pojawiło się kilkanaście, jednakże pierwszym użytkownikiem, który zaproponował właśnie takie nazwanie nowego potwora był ten o nicku Dziwny koleś. Gratulujemy pomysłu! Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć najnowszego, jakże ważnego, filmu od Rox'a, to zapraszamy poniżej:
Jest to niewątpliwie ważny moment zarówno w życiu polskiej społeczności graczy Minecraft, że to oni mogli zadecydować o małym elemencie tej gry, lecz również dla samego twórcy, który dostąpił zaszczytu uzupełnienia i możliwości bycia zaangażowanym w polskie tłumaczenie Minecrafta.


Co sądzicie o pomyśle polskich tłumaczy i wybranej nazwie potwora? Piszcie w komentarzach!


 

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.