ROJO o bezpieczeństwie w internecie [WYWIAD]

ROJO o bezpieczeństwie w internecie [WYWIAD]

Jakiś czas temu informowaliśmy was o nowym koncie Rojsona na Instagramie. Powód jego założenia nie jest przypadkowy, gdyż poprzednie konto zostało przejęte przez hakerów. 


W opublikowanym na początku marca filmie, twórca tłumaczył całe zajście. Jak sam powiedział, konto miało dla niego głównie wartość sentymentalną, ale mimo tego, nie była to wielka strata. W materiale Patryk zaprosił do obserwowania nowego konta, na którym wrzuca aktualne zdjęcia. W związku z tymi wydarzeniami, zapytaliśmy Patryka o szczegóły zajścia, a także o jego podejście do bezpieczeństwa w internecie oraz tego, co obecnie się w nim dzieje.APYnews: Zapytałbym Cię, jak lubisz się zabezpieczać, ale bezpieczeństwo – także, a może zwłaszcza, w internecie to chyba nie jest dobry powód do żartów?

ROJSON: W dobie błyskotliwych i podstępnych sposobów na kradzież dóbr czy tożsamości, raczej nie.

Kilka miesięcy temu spotkała Cię przykra sytuacja – Twoje konto na Instagramie z 275 tysiącami obserwujących zostało ukradzione. Można było temu jakoś zapobiec... czy tak już musiało się stać?

W mojej sytuacji zadziałało kilka czynników, wpływ miało kilka elementów. Phishing, Malware, wykorzystanie usterki resetu podwójnej weryfikacji przy przechodzeniu z profilu prywatnego na firmowy, sporo.

Nie rozmawiamy jednak, żeby rozdrapywać rany, dlatego przewrotnie zapytam, czy z zaistniałej sytuacji wyniosłeś coś pozytywnego?

Paradoks polega na tym, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Na nowym Insta robię tylko trochę mniejsze wyniki względem starego, mimo 255 tysięcy obserwujących mniej. Temat się przerzedził, poprawiła się docieralność.

Z tych samych powodów poproszę Cię o jakąś mniej typową radę dla naszych czytelników – jak być bezpiecznym w internecie?

Z rzeczy, o których czytałem i nie raz mi pomogły, to bezdyskusyjnie weryfikacje dwuetapowe, wirtualne tokeny w aplikacjach oraz skomplikowane hasła, zawsze inne względem różnych miejsc. Nieotwieranie załączników czy klikania w linki podesłane mailami o niepokojącym źródle. Nie zaszkodzi również dobry program antywirusowy.

Jak pewnie wiesz, sam YouTube ma problemy z bezpieczeństwem. Mniejsza o same zabezpieczenia, prawdziwym problemem zaczęli być m.in. pedofile, którzy czają się pod filmami z nieletnimi, przez co zresztą wielcy reklamodawcy wycofują się z serwisu. To przykre, jak wiele realnych zagrożeń stwarza wolność, jaką daje internet.

Nie wiem czy to było pytanie czy stwierdzenie. Jeśli stwierdzenie, to się z nim zgadzam, jeśli pytanie, to odpowiedziałeś sobie sam. Ja tylko dodam, że mam świadomość, iż YouTube często naprawiając jedną rzecz, psuje kilka innych, jednak w tej sytuacji lepiej, że zadziałał później niż wcale.

Kolejną palącą kwestią jest Artykuł 13 o prawie autorskim. Co jakiś czas internauci cieszą się, że ACTA 2 zostało odwołane*, ale problem wraca jak bumerang, a twórcy powtarzają jak mantrę, że trzeba z tym walczyć. Czy to się kiedyś skończy? Może trzeba w końcu wyjść na ulice, przewrócić kilka samochodów i podpalić opony?

Mam świadomość, że sporo rzeczy się pozmieniało, kilka rzeczy doszło, kilka ubyło. Uważam jednak, że mój materiał o ACTA 2 („ACTA 2.0 – WOLNOŚĆ A CENZURA INTERNETU | MÓWIĘ CO CZUJĘ„ ) przez wzgląd na swoją formę i uniwersalną konstrukcję, posiada wydźwięk ponadczasowy. Zapraszam.

*APYnews: Dnia 26.03.2019, dyrektywa o prawie autorskim została przyjęta przez Parlament Europejski. Zachęcamy do zapoznania się z tym wpisem oraz filmem ROJA, który tłumaczy podejście twórcy do tematu "ACTA 2". O tym, że "gry łączą, a nie dzielą" doskonale wiemy. Obawiam się jednak, że internet już może podzielić ludzi. Mam nadzieję jednak, że tak się nie stanie. Jak Ty widzisz przyszłość?

Temat rzeka. Strachem i paniką niczego nie zdziałamy. Trzeba pozytywnie patrzeć w przyszłość a ewentualne kłody pod nogi traktować jako wyzwanie a nie przeszkodę nie do przejścia.

Dziękujemy!

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.