Robienie selfie uznane za symptom zaburzeń psychicznych!

Robienie selfie uznane za symptom zaburzeń psychicznych!

Wraz z rozwojem współczesnej technologii, mamy coraz więcej do czynienia z idącymi z nią w parze nowymi zagrożeniami, o których jeszcze parę lat temu nikt by nie pomyślał. Jak przekonują naukowcy z Nottingham Trent University w Anglii i Thiagarajar School of Management w Indiach, częste robienie sobie tzw. selfie może świadczyć o poważnych problemach natury psychicznej.


Zjawisko otrzymało już nawet swoją podręcznikową nazwę. Termin Selfitis, który swoją drogą pierwszy raz został użyty już w 2014 roku, w założeniu porusza dwa ważne zagadnienia. Pierwszym z nich jest oczywiste uzależnienie od robienia sobie zdjęć. Istnieje też aspekt bardziej społeczny, gdy robimy sobie zdjęcia tylko po to, by przypodobać się swoim znajomym i zwrócić na siebie ich uwagę w celu poprawienia własnej samooceny. O ile jest to robione z umiarem, to nie ma w tym nic problematycznego, ale coraz częściej przysłania nam to faktyczne, realne relacje.Rekordziści potrafią robić sobie selfie nawet kilka razy dziennie i każde kolejne publikować na swoich social mediach. Wbrew pozorom problem ten dotyka najczęściej nietypowe dusze towarzystwa, a osoby nieśmiałe, które w ten sposób próbują dostosować się do swoich rówieśników. Tego typu uzależnienie podobnie jak każde inne, może w skrajnych przypadkach prowadzić do ciężkich zmian w psychice i wprowadzić nas w naprawdę spore kłopoty zdrowotne w przyszłości.

Finalnie rodzi się pytanie - gdzie jest granica między dopuszczalną liczbą selfie a stanem, w którym powinniśmy zacząć się martwić? Najpewniej na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam. Po prostu miejmy we wszystkim umiar - nawet w tak wydawałoby się prozaicznej czynności, jak robienie sobie nowej profilówki na Facebooku.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.