Richard Branson leci dziś w kosmos! Oglądaj transmisję na YouTube

Richard Branson leci dziś w kosmos! Oglądaj transmisję na YouTube

Już dziś odbędzie się wyczekiwany lot Richarda Bransona na krawędź kosmosu. Będzie to pierwszy załogowy lot Virgin Galactic w kosmos! Lot będzie transmitowany m.in. na YouTube.


Nieprzypadkowo lot odbywa się właśnie dziś. Za kilka dni swój lot w kosmos odbędzie Jeff Bezos. Brytyjski miliarder chciał być szybszy. Rakieta-samolot SpaceShipTwo zabierze dziś ze sobą łącznie 6 osób na wysokość ponad 80 km ponad Ziemię. Za jego sterami siądzie Dave Mackay oraz Mike Masuci, a pasażerami będzie Branson oraz troje pracowników firmy.

"Nie mogę się doczekać. W tym momencie staniemy się astronautami. Będę się co chwilę szczypał, żeby upewnić się, że to nie sen" - powiedział miliarder w rozmowie dla portalu "Today".

Jak będzie wyglądał lot? Start VSS Unity nastąpi z kosmodromu Spaceport America należącego do Virgin Galactic. Kosmiczny samolot zostanie wyniesiony przez "samolot-matkę" VMS Eve na wysokość 16 km. Na tej wysokości maszyny się rozdzielą, a samolot uruchomi silniki rakietowe i dotrze do krawędzi kosmosu, czyli na wysokość niemal 90 km nad poziom morza. Tam maszyna wyłączy silniki i odbędzie się swobodny przelot nad Ziemią. Pasażerowie w stanie nieważkości będą mieli okazję podziwiać niesamowity widok Ziemi. Po kilku minutach, VSS Unity zacznie lot powrotny.

Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, lot będzie transmitowany już dziś (11 lipca) od godziny 16:30 czasu polskiego na YouTube. Lot Bransona w kosmos miał odbyć się już lata temu, jednak został przełożony po katastrofie samolotu firmy, w której zginął jeden z pracowników. Od tej pory wszystkie testy maszyny poszły pomyślnie.

Co oznacza dzisiejszy lot dla branży? O tym pisze w najnowszym poście twórca "Z głową w gwiazdach":
Czy to historyczny lot? Moim zdaniem nie, turyści w kosmos już przecież latali. Poza tym to lot suborbitalny, pasażerownie znajdą się w przestrzeni kosmicznej przez zaledwie kilka minut. To jednak zdecydowanie początek nowego rozdziału w lotach kosmicznych, gdzie turystów w na takie loty będą zabierały prywatne firmy. Dziś lot w kosmos jest już "tylko" kwestią pieniędzy, a to przybliża każdego z nas do spełnienia tego marzenia bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekscytująca perspektywa.

Kolejne loty są już w planach, bowiem firma zamierza uruchomić program lotów turystycznych w kosmos. Na liście ponad 700 chętnych znajdują się m.in. międzynarodowe gwiazdy, w tym Lady Gaga czy Justin Bieber.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.