Pyrkon 2022: wielki powrót eventu po 3 latach [RELACJA]

Pyrkon 2022: wielki powrót eventu po 3 latach [RELACJA]

Teren Międzynarodowych Targów Poznańskich od dawna mocno kojarzony jest z kilkoma corocznie odbywającymi się tam wydarzeniami. Jednym z nich jest Pyrkon — największy festiwal fantastyki w Polsce. Fani komiksów, książek, gier oraz filmów ostatni raz styczność z eventem mieli przed pandemią, czyli aż 3 lata temu. Z tego też powodu, Pyrkon 2022 był niezwykle wyczekiwaną imprezą. Pozostaje pytanie, czy był to udany weekend?


Tegoroczna, dwudziesta już edycja Pyrkonu obfitowała w najróżniejsze bloki programowe. Twórcy postarali się, by festiwal trafił w wysublimowane gusta każdego fana fantastyki, a jak wiemy, każdy z nich jest inny. Tak więc przemierzając kolejne hale Pyrkonu, mogliśmy natrafić na strefę gier video, w której pograć można było w konsolowe klasyki, takie jak Mario Kart, spróbować swoich sił w wirtualnej rzeczywistości (VR), czy po prostu umilić sobie czas na ultra mocnych komputerach. Nie zabrakło także strefy karcianekbitewniaków i turniejów gier planszowych — gracze mieli co robić. Szczególną uwagę warto zwrócić na ilość wystawców, którzy odwiedzili w tym roku Pyrkon. Chociażby z reprezentacji polskiego rynku planszówek, swoje stoisko otworzyły firmy Lucky Games Polska, RebelArchon Studio, czy FoxGames.

Uczestnicy Pyrkonu mieli również okazję skorzystać z bloku naukowego, na którym pojawił się m.in. Tomasz Rożek, twórca kanału „Nauka. To Lubię”. Na jego prelekcji w piątek zjawiło się kilkuset słuchaczy. Jeszcze więcej wiedzy chłonęliśmy zaś w upalną sobotę, gdzie (na szczęście w klimatyzowanym budynku) odbyła się przykładowo prelekcja „Nie daj się zafoliować, czyli dlaczego i w jakie medyczne bzdury wierzymy".Fani polskiej fantastyki mogli spotkać się z jej czołowymi przedstawicielami, m.in. pisarzem literatury grozy Łukaszem Orbitowskim, autorem książek science fiction Jackiem Dukajem, czy twórcą książkowej, stalkerskiej przygody Michałem Gołkowskim.

Jednym z najczęstszych gości eventu od lat jest zespół muzyczny Percival. Ta niezwykła ekipa folkmetalowa nie ominęła Pyrkonu i tym razem. Z odrobiną szczęścia udało nam się dostać na zatłoczoną po ściany Salę Ziemi na terenie festiwalu, gdzie zespół wykonał dla nas swój autorski "Wiedźmiński koncert na żywo". Brawa na stojąco wybrzmiewały na sali wielokrotnie, szczególnie dlatego, że repertuar zaprezentowany został w towarzystwie 20-osobowej orkiestry symfonicznej.

Przy okazji organizatorzy Pyrkonu poinformowali już o kolejnej edycji wydarzenia:
Tegoroczny Festiwal Fantastyki Pyrkon, pomimo zawirowań związanych z przekładaniem wydarzenia z powodów epidemiologicznych i niesprzyjającej pogody, odbył się z pierwotnie planowaną pompą. Uczestnicy pokazali kolejny raz, że niestraszne im są żadne warunki pogodowe – Pyrkon odbywał się kiedyś w obfitych opadach śniegu, tym razem przyszła kolej na tropikalne upały. Nie przeszkodziło to jednak tysiącom fantastów w świetnej zabawie i ubarwieniu po raz kolejny nie tylko terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich, ale i ulic całego Poznania. Fantaści opuścili MTP, ale już można odliczać czas do ich powrotu. Na oficjalnym zamknięciu festiwalu ogłoszono bowiem datę przyszłorocznej edycji. Pyrkon 2023 odbędzie się w dniach 16-18 czerwca 2023. Wstępne szacunki mówią, że jubileuszowa edycja Pyrkonu była rekordowa pod względem frekwencji. Teraz organizatorzy mają rok, by przygotować wydarzenie, które rozmachem nie będzie ustępować tegorocznemu. Poprzeczka jest zawieszona wysoko!

Jako redakcja APYnews.pl byliśmy pod wrażeniem liczby tegorocznych wystawców, nie mówiąc już o szeregu interesujących prelekcji. Widoczna mnogość atrakcji powodowała, że doskwierające przez cały weekend upały stanowiły jedynie powód do przyspieszenia kroku na drodze do kolejnej hali. Wieczorami zaś nie było mowy o normalnym powrocie do domu... W nocy czekały na nas Pyrkonowe niespodzianki, takie jak  plenerowe kino, z którego wyszliśmy dopiero po zaćwierkaniu pierwszych ptaków. Organizatorzy bez wątpienia poradzili sobie z przygotowaniem wydarzenia - nawet te kilka lat po nieobecności na festiwalowej scenie.

 

Byliście na Pyrkonie 2022? Dajcie znać w komentarzach!


Dawid Ignasiak

Studiuję copywriting na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.