Premiera nowego Doktora Strange z dużym sukcesem

Premiera nowego Doktora Strange z dużym sukcesem

"Doktor Strange w multiwersum obłędu" zaliczył finansowy sukces już po kilku dniach od kinowej premiery. Duet Benedict Cumberbatch oraz Elizabeth Olsen wyczarował aż 450 mln dolarów przychodu dla Marvela.


Chociaż prognozy były różne to ostatecznie Doktor Strange w multiwersum obłędu zachęcił fanów Marvela - i nie tylko - do pójścia do kin. Film uzyskał finansowy sukces zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak poza nimi. Z amerykańskich kas udało się zdobyć 265 mln dolarów, natomiast światowy debiut przyniósł kwotę aż 450 mln dolarów.

Ten wynik to drugi największy globalny start dla hollywoodzkiego filmu w erze pandemii i czwarty w historii MCU, tuż za Avengers: Koniec gry, Avengers: Wojna bez granic i Spider-Man: Bez drogi do domu. Druga część Doktora Strange'a dodatkowo ustanowiła nowy rekord kasowy IMAX w maju z 33 milionami dolarów na całym świecie (piąty najlepszy światowy debiut Marvela w tym formacie). Godne uwagi jest również to, że droższe pokazy 3D i PLF przyniosły dość oszałamiającą frekwencję.

W Polsce premiera filmu miała miejsce 6 maja 2022 r.

Patrząc na inne najważniejsze rekordy, Doktor Strange w multiwersum obłędu zajęło 4. miejsce w historii największego weekendu otwarcia w Indiach, 5. miejsce w Malezji i 6. miejsce w Korei. Największy weekend otwarcia podczas pandemii zdobyło w  Korei, Malezji, Filipinach, Tajlandii, Singapurze, Rumunii, Chile i Trynidadzie.

Inne ważne premiery w ostatnim czasie to Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a z globalnym wynikiem 364 mln dolarów, a także Sonic 2: Szybki jak błyskawica z wynikiem 349 mln dolarów.

Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.